Adresář
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA
 

ECOM s.r.o.
 

Yamaichi Electronics USA Inc.
 

Laird Thermal Systems
 

HARTING
 

A.P.O. - ELMOS v.o.s.
 

REM-Technik s.r.o.
 

MACH SYSTEMS s.r.o.
 

Pico Technology
 

Lynred
 

Advantech
 

EBV

24.05.2022 0:07:38
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381
TP-1303
 
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řad
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir


Jak správně zvolit zdroj napájení?
Údaje o výkonnosti vozidla. Nekonečné téma pro prodejce aut, majitele nebo milovníky aut. Jsou spotřebitelé klamáni, pokud jejich auta spotřebují o 1 až 2 litry více, než udávají údaje výrobce?

Faktem zůstává, že údaje shromážděné v laboratoři se liší od údajů shromážděných během skutečného použití. Proč je tomu tak? Každému by mělo být zřejmé, že vozidlo testované bez zatížení na určené zkušební dráze spotřebuje méně, než když je plně naloženo čtyřčlennou rodinou, která se vydala na výlet do hor.

Pokud chcete učinit finální rozhodnutí při výběru vhodného auta, zvažte několik okolností. Proč? Například Porsche 911 je úžasné auto, ale na expedici do Jižní Afriky byste si ho zřejmě nevybrali - v takovém případě by byl nejlepší volbou asi nějaký Jeep s pohonem všech čtyř kol.

Výběr vhodného napájecího zdroje je ještě komplikovanější, většinou to není o rozpočtu. Jak přistupujeme k výběru správných komponentů pro dodání energie?


Analýza požadavků

Prvním krokem je určit, pro jakou aplikaci je daný zdroj napájení potřebný.

Hlavním cílem je přeměnit vstupní energii na výstupní s co nejvyšší účinností.

 • Měl by být primární okruh galvanicky oddělen od sekundárního nebo ne?
 • Jak spolehlivý by měl být celý obvod a aplikace?
 • Jaký je konečný produkt?
 • Na jaký design je prostor? Ovlivňují jej jiné komponenty na DPS?
 • V jakých podmínkách bude aplikace používána?
 • Jaké jsou rozsahy vstupního a výstupního napětí? Co je třeba dodržet při jakém výstupním proudu?
 • Které normy (např. průmyslové, železniční nebo lékařské) je třeba dodržovat?

Všem by se nám asi nejvíce zamlouval měnič, který splňuje všechny potřebné požadavky. Obvykle ale potřebujeme vynaložit více úsilí. Je to proto, že potřebujeme zvažovat více, než jen jeden parametr měniče, abychom mohli splnit požadavky. Nebo např. potřebujeme ještě dodatečné zapojení pro dosažení požadovaných hodnot (např. vstupní filtr).

Co tedy potřebujeme, abychom našli vhodné řešení?
Prvním krokem je určit, které hodnoty potřebujeme změřit – jednoduchým měřením to můžeme zhruba určit: vstupní a výstupní napětí a proud na konvertoru, proud přes zátěž a možné změny v účinnosti.


1. Jak správně měřit a vyhnout se chybám?

Každé měření má určitý vliv na parametry obvodu, jakýkoliv vliv musí být co nejmenší.

To znamená, že je vhodné udělat 4 vodičové měření i u "jednoduchého měření". Měření proudu a napětí pomocí nezávislých zkušebních kabelů znamená, že vlastní odpor vodičů bude mít menší vliv na naměřené hodnoty.

Vždy berte v úvahu koncové použití produktu.

Například v budově opery může být mezi zdrojem napájení a zátěží až 30m kabelů. Pokud je požadované výstupní napětí na zátěži 24V, zdroj potřebuje vyšší výstupní napětí pro vyrovnání ztráty napětí v kabelech.
Tzn., že je třeba měřit zátěž, ale i zdroj. Podívejte se níže na příklad klasického čtyřvodičového měření napětí u zdroje.

obr2275_p16a5125f1201.jpg

Obr. 1: Čtyřvodičové měření napětí u zdroje a na zátěži


2. Jak řešit zvlnění a šum?

Bez ohledu na aplikaci DC/DC měniče by mohly být hodnoty zvlnění a šumu klamavé v jeho skutečné oblasti provozu, například v měřicím můstku, proto je třeba tuto skutečnost zvážit a vyhodnotit samostatně.

Mluvíme o zvlnění v AC/DC a DC/DC obvodu, kdy se na výstupu objevují nepravidelné poruchy, které jsou způsobeny vnitřními obvody, zatímco šum označuje špičky, které se pravidelně opakují, jsou vytvářeny transformačním pulzováním při frekvenci spínání.

K určení skutečných hodnot musí být hlava sondy v přímém kontaktu s:

 1. kolíky
 2. zemnícím kolíkem
 3. hrotem měření (viz obr. 2)

Aby bylo možné porovnat výsledky měření s údaji výrobce, musí být šířka pásma na osciloskopu omezena na 20 MHz, což je běžná hodnota pro laboratorní práce.

obr2275_p18f68d1ddbc8.jpg

Obr. 2: Správné použití měřicích hrotů na DC/DC konvertoru s vývody


Obvykle můžeme šum a zvlnění jednoduše snížit pomocí dvou paralelně zapojených kondenzátorů. Například 100nF kondenzátor MLCC a 10μF elektrolytický kondenzátor.

Vždy mějte na paměti, že hodnoty uvedené v technických listech mohou být ovlivněny dalšími faktory v procesu použití.

Výrobní portfolio švýcarského výrobce Traco Power zahrnuje více než 25 rodin DC/DC konvertorů s výkonem 3 Watt, jako je například série TVN s ultra nízkými Ripple & Noise (zvlnění & šum) nebo THM série, která je certifikována pro lékařské aplikace, verze s otevřenou konstrukcí, dále série TMR-WIR, která je schválená pro železniční aplikace s izolačním napětím 3000VDC.

3. Co se stane v případě náběhového proudu?

Tyto informace jsou důležité pro výpočet správných hodnot komponent, které mají vliv na náběhový proud.

 1.  Proud v podstatě závisí na rychlosti spínání, takže v laboratoři by se měly v ideálním případě používat rtuťové spínače
 2. Zdroj by měl mít co nejnižší možný vnitřní odpor
 3. Proud by se měl měřit demagnetizovaným hrotem

Teplota okolí má také velký vliv na náběhový proud. Například hodnoty použitých elektrolytických kondenzátorů jsou výrazně závislé na teplotě.

obr2275_pb0799aec0592.jpg

Obr. 3: Náběhový proud DC/DC měniče v nezatíženém stavu (studený = pokojová teplota 25°C)


Schéma znázorňuje příklad náběhového proudu u LED žárovky (žlutá čára). Na obrázku je také zobrazen průběh napětí na žárovce ve fialové barvě. Vidíme bod, ve kterém bylo zařízení zapnuto, označený T (oranžová), kdy dosáhne proud své maximální hodnoty kolem 10A a do 10ms se opět vrátí na 300mA.

Pokud máte problémy s náběhovým proudem, zkuste použít termistor (NTC), ten může výrazně pomoci.

4. Co musím vědět, pokud jde o elektromagnetickou kompatibilitu? (EMC)

Je to důležité pro všechny aplikace. Použití DC/DC měniče s interním filtrem neznamená automaticky, že dokážeme dodržet normované hodnoty určené pro danou aplikaci. Jak jistě dobře víte, kompatibilita s EMC může být často ovlivněna několika komponenty.

V mnoha případech musí být výstupní napětí spojeno z bezpečnostních důvodů s ochrannou svorkou, což může mít významný vliv na EMC. Výrobce napájecích zdrojů však může poskytnout rady jak dodržet předepsané hodnoty EMC.

Většina výrobců napájecích zdrojů poskytuje pomocná doporučení na svých webových stránkách ve formě návrhů vhodných filtrů. Například u Traco Power jej lze nalézt přímo na stránce daného zdroje.

Před jakýmkoli vyhodnocením a výběrem je důležité jasně definovat své požadavky. Existuje velký rozdíl mezi rozhodnutím o tom, co skutečně potřebujete a co byste chtěli.

Když se vrátíme k výrobcům automobilů, na které jsme se odvolávali na začátku článku, je důležité popřemýšlet o tom, jak se dají správně provést měření a jak shromáždit všechny hodnoty vlivů na tyto výsledky měření. Testovací kabely a laboratorní podmínky jsou definovány při měření obvodu, ale jaké jsou podmínky, ve kterých se měnič skutečně použije?

Splnění požadavků EMC závisí ve velké míře na oblasti použití a podmínkách, stejně jako u zvlnění, šumu a také náběhovém proudu.

Je všeobecně známo, že existuje mnoho výrobců, takže kvalita, jakož i cena konkrétního výrobku se mohou značně lišit.

Pokud potřebujete další informace nebo máte zájem i o jiné produkty Traco Power, napište nám na info@soselectronic.cz


Zdroj: Florian Haas, Traco Electronic AG,


Článek byl publikován 04.03.2019
Zdroj: http://www.soselectronic.cz/articles/no-name/jak-spravne-zvolit-zdroj-napajeni-2275

2019032304 / 23.03.2019 / Elektronické součástky / SOS electronic s.r.o. /

LiPol akumulátory pro průmyslové použití
3,7V lithium-polymerové akumulátory značky EEMB v ultra tenkém provedení, s vysokou kapacitou, dlouhou životností a nízkou hmotností jsou ideální pro různá mobilní zařízení i v drsném průmyslovém prostředí.

Design v souladu s technologií: FOXNEO
Se sérií FOXNEO mění společnost FRIWO běžný pohled na napájecí adaptéry. Standardní produkt s praktickými prvky nového designu definuje nové standardy i v náročných průmyslových podmínkách.

Král modulů LTE Cat4
Nový Quectel modul EG25-G je optimalizován speciálně pro aplikace M2M a IoT. Je celosvětově 4G kompatibilní a díky 3GPP Rel. 11. a technologii LTE poskytuje maximální rychlost přenosu dat až 150Mb/s downlink a 50Mbps uplink. Modul EG25-G jsme zařadili mezi náš skladový sortiment.

Ověřené a vylepšené senzory pro měření rozdílu tlaků
Senzory série SDP800 firmy Sensirion jsou spolehlivým řešením pro precizní měření průtoku vzduchu v nejnáročnějších, ale na náklady citlivých aplikacích pro ohřev, ventilaci a klimatizaci (HVAC), jako je řízení průtoku ve ventilačních rozvodech (VAV), řízení kotlů, větrání s rekuperací a monitorování filtrů.

Technické poradenství u vás během naší „Tools Tour“
V uplynulých týdnech jsme se vydali na turné k vám, přímo do vašich firem. Tvrdíme, že v dnešní digitální době je cenné si naše produkty „osahat“ naživo a popovídat si o nich. Ba co víc, technické rady jsou k nezaplacení.

Svorkovnice v sedmi barvách
Zelená, šedá, černá, modrá, červená, žlutá a oranžová - barevné svorkovnice Euroclamp radikálně snižují možnost nesprávného zapojení.

Rozšiřujeme portfolio IoT produktů o světovou značku USR IoT
Náš nový dodavatel je odborník na průmyslovou komunikaci IoT se zaměřením na sériové datové sítě a aplikace M2M. Zárukou jeho odbornosti je i certifikace kvality ISO9001 a 20 let zkušeností v byznysu.

Odolné průmyslové konektory - barevnější a levnější
Konektory série CA Hirschmann mají těleso vyrobené ze zesíleného plastu, jsou mimořádně spolehlivé, dokonce i v těžkých podmínkách s vysokou úrovní vlhkosti a prašnosti. Praktické barevné rozlišení je výhodné při instalaci i při údržbě.

Vyzkoušejte “PlusMinus” - ideální šroubovák pro jističe a svorkovnice
Speciální šroubovák, který není ani plochý ani křížový, ale kombinuje to nejlepší z obou. A to už je opravdu velké PLUS.

Jak funguje EMC filtr?
Švýcarská společnost Schurter nabízí EMC filtry, proudově kompenzované tlumivky jakož i filtry integrované se zásuvkou, vypínačem a pojistkou. Typický EMC filtr obsahuje proudově kompenzovanou tlumivku a kondenzátory třídy X a Y. Jak to ale funguje?

Zhaga. Chytré osvětlení pro chytrá města
Moderní LED svítidla budou moci díky senzorům a komunikačním modulům poskytovat i chytré služby. Klíčovou součástí těchto svítidel jsou konektory série LUMAWISE Endurance S. Najdete je v našem sortimentu pod značkou TE Connectivity, která je členem konsorcia Zhaga - organizace pro standardizaci komponentů určených k výrobě LED svítidel pro veřejné osvětlení.

3 praktické sety multimetrů pro spolehlivé měření
3 nejprodávanější multimetry ve třech setech pro průmyslovou údržbu - Fluke IMSK nabízí skvělou příležitost pořídit si špičkový přístroj spolu s klešťovým multimetrem a příslušenstvím za zvýhodněnou cenu se slevou 15%.

Zajímavé videa


Introducing NVIDIA DGX A100


Webinar | Realtime and AI integration with COM-HPC


Intel Alder Lake Product Video


Brand new Qseven upgrade: NXP i.MX 8 | conga-QMX8-Plus


ENERGETAB 2021 Poland, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021

Firma týdne

Friedrich Lütze GmbH


Adresář


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


ECOM s.r.o.


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


REM-Technik s.r.o.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.Kalendář
HANNOVER MESSE 2022, 30.5-2.6. 2022
CTiS Shanghai, 31.5.-2.6.2022
automatica 2022, München, 21.6.-24.6.2022
electronica 2022, 15.11.-18.11.2022, München, DE
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
AUTOMATICON 2023, 7.3.-9.3.2023, Warsaw, PL
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813