Adresář
 

Alliance Memory
 

Intelliconnect (Europe) Ltd.
 

KIOXIA Europe GmbH
 

Antenova Ltd
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA
 

ECOM s.r.o.
 

Yamaichi Electronics USA Inc.
 

Laird Thermal Systems
 

HARTING
 

A.P.O. - ELMOS v.o.s.
 

REM-Technik s.r.o.
 

MACH SYSTEMS s.r.o.

28.09.2022 2:13:10
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381
TP-1303
 
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řad
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir

Jakou páječku vybrat?
Páječka je ruční nástroj sloužící k pájení, tj. trvalému spojování dvou kovových předmětů pomocí jiného kovu (pájky), který je charakteristický nižší teplotou tavení než spojované součástky. Pájení je základní metoda montáže elektronických součástek na plošných spojích.

Výběr páječky do elektronické dílny je nezvykle důležitým krokem při organizaci tohoto místa. Mnoho začínajících elektroniků může přemýšlet o tom, jaká páječka se jim osvědčí, a tedy – jakou páječku koupit. Na trhu je dostupných mnoho řešení a to, zda nám stačí obyčejná odporová nebo transformátorová páječka, nebo budeme potřebovat něco více vyspělejšího, např. pájecí stanici, záleží přesně na našich potřebách.

Pokud jste amatér a teprve s pájením začínáte, určitě se seznamte s následujícími tipy.

V první řadě musíme volit mezi odporovou páječkou (často označovanou jako páječka s topným tělískem) a transformátorovou. Existují také horkovzdušné páječky, tzv. hot air, avšak ty jsou určeny pokročilým uživatelům a slouží hlavně k pájení součástek pro povrchovou montáž (SMD), zvláště velkých integrovaných obvodů s vývody zespodu součástky (např. BGA, QFN).

Je třeba pamatovat na to, že transformátorové páječky se nahřívají rychleji než odporové, ale pokud potřebujeme preciznější nástroj, musíme sáhnout po tom druhém. Jsou dostupné se značně menšími hroty, které se ideálně hodí k pájení drobných součástek – odtud jeden z názvů těchto nástrojů: jehlová páječka.

Existuje řada důležitých parametrů páječek pro elektroniku, kterým musíme věnovat pozornost při výběru tohoto nástroje – výkon, rozsah teplot, velikost hrotu. Jejich správný výběr závisí na tom, k čemu chceme páječku používat, proto dříve, než si vybereme, musíme si zodpovědět otázku, co s ní budeme pájet.

Z tohoto článku se dozvíte: Výběr páječky a její použití

Při výběru páječky pro elektroniku musíme vědět, jaké bude její určení. Jinou páječku budeme potřebovat pro pájení vodičů, jinou pro SMD součástky.

Pokud páječka, kterou hledáme, má sloužit k pájení vodičů, zvláště těch s velkým průřezem, pak je nejlepší vybrat nástroj s velkým výkonem (více než 100 W) a s velkým hrotem. Zde se skvěle osvědčují páječky transformátorové a odporové.

Pro pájení větších elektronických součástek, zvláště těch sloužících pro vývodovou montáž (tzn. „s nožičkami”), můžeme zvolit transformátorovou páječku nebo páječku s topným tělískem. Zvolíme-li transformátorový nástroj, budeme k němu potřebovat vhodný hrot.

Pro pájení malých elektronických součástek, zvláště SMD, je nezbytné si pořídit odporovou páječku s precizním hrotem.

Výkon a rozsah teplot

Páječka potřebuje patřičný výkon, aby nahřála součástky, se kterými se pracuje, na danou teplotu tavení pájky. Cín, používaný v elektronice jako pájka, se taví při teplotě od asi 180°C do 230°C – v závislosti na stopových přísadách. Nižší teploty jsou vyhrazeny slitinám obsahujícím olovo, od kterých se nyní upouští (v souladu se směrnicí RoHS se od 1. července 2006 kromě stanovených výjimek nemůže v pájecích slitinách nacházet olovo). Bezolovnatá pájka se taví v rozmezí teplot od asi 210°C do 230°C. Znamená to, že naše páječka musí nahřát spojovanou součástku minimálně na tuto teplotu.

Při pájení musí mít hrot páječky teplotu mnohem vyšší, než je teplota tání pájky, aby se zpracovávaná součástka rychle nahřála. Typická teplota hrotu při práci je v rozmezí od 260°C do 350°C a závisí na velikosti hrotu a tepelné kapacitě pájených součástek.

Ne všechny páječky mají termostat – je dobré věnovat pozornost tomu, zda námi kupovaný nástroj má možnost stabilizace teploty hrotu. Je to zvlášť důležité při pájení jemných elektronických součástek, jejichž přehřátí může způsobit poškození.

V případě pájení nebo pocínování (tzv. bělení) silných kabelů budeme potřebovat velký výkon, abychom rychle nahřáli objem kovu ve vodiči. Pro tento účel se hodí páječky s topným tělískem s výkonem přes 100 W a transformátorové páječky. Pro pájení elektronických součástek budeme pak potřebovat precizní odporovou páječku s výkonem od 30 W do 90 W. Musí mít přesnou regulaci teploty, aby se pájené součástky nepoškodily.

Páječky s větším výkonem se rychleji nahřívají a stabilněji udržují zadanou teplotu. Má-li nástroj, který kupujeme, dobrý systém řízení teploty, je lepší zvolit model s vyšším výkonem, jelikož to určitě zlepší komfort práce s tímto nástrojem.

Druh a tvar hrotu

Hrot – teplá součástka na konci páječky – je částí našeho nástroje, která je zodpovědná za předávání tepelné energie pájené součástce. Jako nejvíce pracující část páječky je vystavena nejrychlejšímu zničení. Při koupi páječky se ujistěme, že vhodné hroty se dají snadno koupit a vyměnit. Díky tomu lze tento díl, pokud se poškodí, bezproblémově vyměnit.

Pájecí hroty jsou dostupné v různých rozměrech a tvarech. Nejběžnější z nich jsou hroty typu šroubovák, minivlna, kopyto a kužel. Pamatujme, že při výběru hrotu páječky musíme kromě tvaru dát pozor na kompatibilitu s používanou páječkou.

Velikost hrotu musí být zvolena podle pájené součástky – čím je větší, tím větší musí být hrot, aby se teplo přenášelo efektivně. Tvar hrotu má také vliv na rozlití pájky po pájeném povrchu. Nejuniverzálnější a doporučovaná začátečníkům je minivlna.

Ergonomie

Při výběru páječky musíme také věnovat pozornost tvaru rukojeti. Pohodlná páječka nám zajistí větší komfort práce, proto je dobré si pořídit nástroj např. se silikonovými návleky na rukojeti. Dáváme-li přednost pistolovému úchopu, typickému pro transformátorové páječky, ale potřebujeme odporovou páječku s precizním hrotem, jsou takové verze dostupné, např. model JBC TOOLS 55N.

Příslušenství

Velmi často dostaneme v sestavě s páječkou pomocné příslušenství. Jelikož by to nemělo rozhodovat o volbě vlastního nástroje, je dobré se ujistit, že se v kupované sestavě nachází stabilní stojánek, na který můžeme páječku odložit, a čistič hrotu – s kovovými šponami nebo houbou. Tyto díly lze koupit také samostatně.

Bezdrátové páječky

Stále častěji se můžeme setkat s bezdrátovými páječkami. Ještě donedávna dominovaly v tomto sektoru plynové páječky, ale nyní se trhu objevuje stále více elektrických zařízení tohoto druhu, napájených z baterií.

Bezdrátové páječky jsou ideálním řešením, potřebujeme-li pracovat v „polních“ podmínkách, v nichž nemáme přístup k elektrické zásuvce. Takovou páječku je dobré mít sebou i pod stanem, v kempinku či v bedýnce se základním nářadím v autě.

Samotná páječka není všechno!

Když kupujeme naší první páječku, musíme se vybavit také řadou základního příslušenství a materiálů, které budeme potřebovat pro pájení nebo údržbu našeho nového nástroje.

V první řady potřebujeme pájku a tavidla. Pájka je dostupná nejčastěji v podobě drátu s různým průměrem. Vybíráme ji podle velikosti pájených součástek – pro pájení drobných SMD součástek se ideálně hodí drát s průměrem 0,25 mm nebo 0,3 mm. Pro cínování koncovek tlustých drátů je třeba zvolit drát 3 mm nebo 4 mm.

Co se týče pájky, je třeba používat bezolovnatou pájku. Má vyšší teplotu tavení a hůře smáčí hrot a pájené součástky než donedávna používané olovnaté pájky, ale neškodí zdraví ani životnímu prostředí, jak slitiny olova. Pamatujme však, abychom přese všechno pracovali v dobře větrané místnosti a použili např. speciální pohlcovač výparů.

Tavidlo usnadňuje tavení pájky a zabraňuje jeho okysličování. Nejběžnějším tavidlem při amatérském použití nadále zůstává kalafuna. Je dostupná v mnoha formách – pastě, roztoku nebo klasické, pevné podobě. Navíc existují další tavidla, dostupná v podobě past, fixů, gelu atd. Stojí za to se rozhodnout pro tavidly typu „No Clean”, neboli nezpůsobující korozi plošných spojů – nevyžadující mytí plošného spoje po ukončení pájení. Pokud již koupíme tavidlo vyžadující mytí, určitě si zjistěme v jeho popisu, zda se oplachuje vodou nebo jsou potřebné jiné prostředky, jako je izopropylalkohol.

Co se týče chemických prostředků pro pájení, může se kromě tavidla a prostředků na čištění plošných spojů od jeho zbytků také hodit prostředek na regeneraci hrotů. Umožňuje navrátit svěžest i velmi znečištěným a opotřebovaným hrotům. Není potřeba používat jej pravidelně, jelikož není schopen nahradit péči o hrot – pravidelné čištění kovovou houbičkou - a vyloučit jeho nepotřebné přehřívání.

Kromě výše uvedeného příslušenství pro pájení se nám jistě hodí odsávačka cínu, která umožňuje odstranit přebytečné množství pájky, a také pinzeta nebo vakuová pipeta pro integrované obvody, která nám pomáhá uchopit horké elektronické součástky v průběhu pájení.

2019072006 / 03.08.2019 / Nářadí a pomůcky / TME Czech Republic s.r.o. /

VÝBĚR TLUMIVEK KEMET ŘADY SCF-XV
Nabídka TME byla rozšířena o tlumivky řady SCF-XV výrobce KEMET. Jedná se o prvky typu common mode s širokou škálou vlastností pro použití v náročných podmínkách prostředí, např. v průmyslu nebo v automobilovém průmyslu.

Napájecí zdroje pro LED s rozhraním Bluetooth
Ovládejte osvětlení s využitím nové řady napájecích zdrojů Mean Well.

Nová nabídka profesionálních pájek značky STANNOL
Bezpečné bezolovnaté pájecí prostředky v katalogu TME.

Kondenzátory ze skupiny OS-CON značky Panasonic
Ve snaze o miniaturizaci a zlepšení výkonu elektronických zařízení, zejména jejich napájecích obvodů, hledají výrobci neustále nové, efektivnější a kompaktnější elektronické součástky.

KONEKTORY A PLOCHÉ KABELY ZNAČKY CONNFLY
Společnost CONNFLY je především výrobcem vysoce kvalitních konektorů určených pro použití uvnitř elektronických zařízení, od spotřebního zboží až po průmyslové přístrojové vybavení.

USB KONEKTORY BULGIN BUCCANEER – SPOLEHLIVÁ KVALITA PŘIPOJENÍ
V době neustálého technologického rozvoje roste poptávka po základním zboží, k němuž bezpochyby patří elektřina. V průmyslových závodech nebo v kancelářských objektech je na prvním místě nepřetržitý přístup k napájení.

TRACO POWER V NABÍDCE TME – MĚNIČE, NA KTERÉ SE MŮŽETE SPOLEHNOUT
Svět kolem nás se mění velmi rychle. Nikoho už nepřekvapí autonomní letadlo řízené inteligentními zařízeními, jež jsou plné pokročilých elektronických systémů.

MULTIFUNKČNÍ BEZPEČNOSTNÍ RELÉ FIRMY PILZ
V průmyslových podmínkách, zejména na linkách a ve výrobních dílnách, hrají prvky zodpovědné za ochranu zaměstnancůnesmírně důležitou roli. Patří mezi ně jak senzory (detekující nebezpečí, např. nežádoucí přítomnost člověka v dané zóně), tak i relé, jejichž úkolem je nouzové zastavení provozu strojů.

PŘEHLED PROFESIONÁLNÍHO NÁŘADÍ ZNAČKY KNIPEX
Přestože je společnost TME známa především jako mezinárodní distributor elektronických součástek a podskupin pro průmyslovou automatizaci, v našem katalogu naleznete také rozsáhlou nabídku mechanických prvků a nářadí. Jedná se o výrobky určené pro profesionální použití – tedy odolné, přesné a speciálně navržené pro přesně definované úkoly a obory.

IZOLAČNÍ ODPÍNAČE
Izolační odpínače jsou běžně používané, klíčové pro bezpečnost komponenty elektrických systémů, které umožňují odpojení napětí po dobu údržby nebo opravy. V článku představujeme konstrukci a fungování izolačních odpínačů, jejich základní užitkové vlastnosti a probereme, jak najít vhodný produkt pro aplikaci.

NAPÁJECÍ ZDROJE PRO LED OSVĚTLENÍ OD MEAN WELL
Napájení LED osvětlení vyžaduje zajištění konstantní intenzity proudu, který proudí konektorem diody nebo soustavou diod. Tato podmínka musí být splněna bez ohledu na hodnotu prahového napětí svítící diody, které se bude měnit s teplotou konektoru.

BEZKARTÁČOVÝ MOTOR – KONSTRUKCE A PRINCIP FUNGOVÁNÍ
Abychom pochopili fenomén bezkartáčových motorů, které razantně pronikají zejména na trh s elektrickým nářadím, je nutné pochopit podstatu fungování dosud používaných komutátorových motorů a zjistit nejdůležitější rozdíly mezi nimi.

Zajímavé videa


Introducing NVIDIA DGX A100


Webinar | Realtime and AI integration with COM-HPC


Intel Alder Lake Product Video


Brand new Qseven upgrade: NXP i.MX 8 | conga-QMX8-Plus


ENERGETAB 2021 Poland, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021

Firma týdne

Alliance Memory


Adresář


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


ECOM s.r.o.


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


REM-Technik s.r.o.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


LittelfuseKalendář
Mezinárodní strojírenský veletrh, 4.-7.1
sps - smart production solutions, 08.–10.11.2022, Nuremberg,
formnext, 15.-18.11.2022, Frankfurt am Main, DE
electronica 2022, 15.11.-18.11.2022, München, DE
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
AUTOMATICON 2023, 7.3.-9.3.2023, Warsaw, PL
AMPER 2023, 21.-23.3.2023, Praha, CZ
SMTconnect, 9.-11.5.2023, Nuremberg, DE
PCIM Europe, 9.-11.5.2023, Nuremberg, DE
sps Italia, 13.-15.5.2023, Fiere di Parma, IT
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813