Adresář
 

Pico Technology
 

Lynred
 

Advantech
 

EBV
 

SECO S.p.A.
 

Crowd Supply
 

Digi-Key Electronics
 

Durakool
 

KEMET
 

INTEL
 

CODICO
 

akYtec GmbH
 

Future Electronics
 

Foremost Electronics
 

Littelfuse

29.09.2021 0:07:14
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381
TP-1303
 
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řad
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir


FERITOVÉ DESKY ZNAČKY KEMET
V současné době jsou vozidla poháněná elektřinou stále oblíbenější. Elektromotory postupně nahrazují tradiční spalovací pohony a v budoucnu uvidíme v ulicích rostoucí počet takto poháněných strojů.

Důvody takového vývoje elektrických pohonů lze nalézt v legislativních změnách mnoha států po celém světě, jež stanovují stále přísnější limity emisí skleníkových plynů u vozidel se spalovacím pohonem. Ve společnosti navíc roste povědomí o potřebě pečovat o životní prostředí a omezovat klimatické změny.

Feritové desky KEMET v nabídce TME

Hlavní nevýhodou elektrických vozidel je jejich omezený dojezd a brzdou rozvoje tohoto odvětví jsou technologická omezení. Klasické elektromobily jsou nabíjeny pomocí kabelu, který musí být připojen k příslušné zásuvce ve vozidle. Dlouhé doby nabíjení mohou být odrazující, zejména s ohledem například na povětrnostní podmínky, které mohou při stání vadit. Odpovědí na tyto výzvy je systém bezdrátového nabíjení elektrických baterií, který se čím dál dynamičtějším způsobem začíná rozvíjet po celém světě.

Systém bezdrátového nabíjení využívá jevu magnetické indukce. Střídavý proud protéká vysílací cívkou. Tím se kolem této cívky vytvoří střídavé magnetické pole. Když umístíme v malé vzdálenosti druhou cívku (přijímací), můžeme pozorovat, že se na jejích koncích indukuje elektromotorická síla, a když obvod uzavřeme, proud jí proteče a baterie se může nabíjet. Podobně funguje transformátor se vzduchovou mezerou.

Snadné nabíjení elektromobilů

Nabíjení elektromobilů pomocí indukčního jevu spočívá z pohledu řidiče v najetí vozidlem do nabíjecí oblasti. Díky tomu jsou cívky umístěny v nejmenší možné vzdálenosti. Baterie se začnou nabíjet bez nutnosti použití nepraktického kabelu, jako je tomu u tradiční metody. Pro ještě lepší ilustraci principu fungování tohoto systému je možné použít srovnání s bezdrátovým nabíjením smartphonů, které se v posledních letech stává stále více populárnější. Při nabíjení telefonu položíme zařízení na indukční desku. S nabíjením vozidel je to úplně stejné, jen s tím rozdílem, že měřítko je větší.

Lepší účinnost nabíjení elektromobilů

Konstruktéři bezdrátových nabíjecích systémů věnují největší pozornost otázce účinnosti nabíjení. To je důvod, proč vznikají čím dál novější desky, které zvyšují účinnost bezdrátového nabíjení. Tyto desky jsou vyrobeny ze slinutých práškových oxidu kovů, které pomáhají dosáhnout nejvyšší možné účinnosti. V klasických řešeních je nabíjecí zařízení založeno na kovovém tělese, které bohužel pohlcuje magnetické pole a výrazně snižuje účinnost celého systému. Pomocí mohou feritové desky, které vyrábí firma KEMET. Deska se umístí mezi cívku nabíjecího zařízení a kovové těleso, čímž se výrazně zvyšuje účinnost přenosu energie.

Při pohledu na charakteristiku ukazující závislost energetických ztrát na okolní teplotě vidíme, že konvenční materiály (modrá křivka) dosahují nejmenších ztrát při teplotě přibližně 100 °C. Největší ztráty zase vznikají při pokojové teplotě. Feritové desky KEMET se vyznačují tím, že charakteristika energetických ztrát (červená křivka) je mnohem příznivější. Účinnost přenosu energie je při pokojové teplotě a při teplotě 100 °C obdobná. Tato vlastnost umožňuje efektivní použití desek jak v mrazivém klimatu, jako je například Aljaška nebo Skandinávie, tak i v teplém klimatu, například na Havaji.

Správný výběr feritových desek

Feritové desky, které nabízí firma KEMET, mají standardní velikost 100×100 mm. Můžeme si však zvolit tloušťku dané desky. Nabídka zahrnuje desky o tloušťce 4, 6, 8, 10 a 12 mm. Tloušťka desky se promítá do hmotnosti zařízení \– tedy čím je deska silnější, tím je její hmotnost větší. Desky umožňují přenos výkonu 3,7 kW, 7,7 kW nebo dokonce až 11 kW. Firma KEMET kromě toho umožňuje vytvoření desky s nestandardními rozměry, podle potřeby zákazníka.

Při výběru vhodné desky by konstruktéři měli věnovat zvláštní pozornost výběru správné tloušťky feritové desky, která by vyhovovala požadavkům. Výběr příliš tenké desky bude mít za následek zhoršení vlastností a výkonu bezdrátového nabíjecího systému.

Feritové desky nacházejí uplatnění v automobilovém a v jiném průmyslu, a to v bezdrátových nabíjecích systémech.

Máte-li zájem o bezdrátové nabíjecí systémy pro vozidla využívající feritové desky KEMET, neváhejte kontaktovat naše poradce, kteří vám pomohou vybrat vhodné zařízení.

2021060701 / 07.06.2021 / Elektromobilita / TME Czech Republic s.r.o. /

Co jsou měniče stejnosměrného napětí a jaká je jejich úloha?
Měniče napětí dokážou snížit nebo zvýšit výstupní napětí vzhledem ke vstupnímu napětí. Střídavým zapínáním a vypínáním napětí s vysokou frekvencí regulují hodnotu výstupního napětí a nezpůsobují při tom rušení provozu zařízení.

ARDUINO – KOMUNIKACE POMOCÍ SÍTĚ ETHERNET
Vytváření složitých počítačových sítí již několik let neslouží pouze k propojování počítačů. Pokles cen a zvýšení výpočetního výkonu malých mikrokontrolérů zahájily prudký proces připojování k místním sítím Ethernet nebo dokonce i ke globální internetové síti, zařízení s nízkým výkonem, která plní především kontrolní, řídicí a měřicí funkce.

BEZDRÁTOVÁ KOMUNIKACE V SYSTÉMECH IOT S VYUŽITÍM MODULŮ ARDUINO MKR
Jedním z největších problémů, se kterým se aktuálně potýká trh Internetu věcí (IoT), je jeho velká roztříštěnost. Početnost zařízení a komunikačních protokolů značně komplikuje stavbu jednolitého a funkčního systému, rozhodneme-li se pro použití prvků procházejících od různých výrobců.

PRODUKTY VELCRO® JIŽ V NABÍDCE TME
Nabídka TME byla rozšířena o produkty se suchým zipem od světoznámé značky Velcro®. Firma Velcro® byla založena v roce 1951 a rychle se stala dominantním dodavatelem upevňovacích řešení v různých průmyslových odvětvích. Pobočky firmy se nacházejí v Americe, Asii, Evropě a Africe. První továrna VELCRO®, která byla otevřena v roce 1957 v Manchesteru, existuje dodnes.

INFRAČERVENÉ DIODY LED V POUZDRECH SMD
V katalogu TME máme široký výběr diod LED emitujících infračervené světlo. Tendence k miniaturizaci zařízení, pozorovatelná na trhu, nutí výrobce hledat řešení spojující velký výkon (kolem 1 W) s nevelkými rozměry součástek pro povrchovou montáž (SMD). Proto dnes představujeme jedno z takových řešení: IR LED řady PK2S patří k nejmenším výkonovým diodám SMD v nabídce značky ProLight.

PŘEPÍNAČE NKK SWITCHES – KVALITA A FUNKČNOST
Přepínače jsou elektromechanické prvky, které jsou určeny k řízení toku proudu v systému spínáním a rozpojováním elektrického obvodu. Ani popularita dotykových obrazovek nezměnila skutečnost, že je to stále hlavní metoda interakce uživatele se zařízením.

FERITOVÉ DESKY ZNAČKY KEMET
V současné době jsou vozidla poháněná elektřinou stále oblíbenější. Elektromotory postupně nahrazují tradiční spalovací pohony a v budoucnu uvidíme v ulicích rostoucí počet takto poháněných strojů.

DC/DC MĚNIČE UNIVERZÁLNÍ A PRO ŽELEZNIČNÍ APLIKACE
Firma Traco Power patří k prestižním značkám vyrábějícím měniče napětí. Jedná se především o DC/DC komponenty určené pro nejnáročnější průmyslová odvětví. Jednou z takových oblastí jsou železnice. Toto odvětví podléhá řadě bezpečnostních předpisů. Týkají se nejen mechaniky kolejových vozidel, ale také mnoha konstrukčních aspektů.

PATCHCORDY ETHERLINE® LAN CAT.6A FIRMY LAPP
TME zařadila do své nabídky patchcordy ETHERLINE® LAN CAT.6A firmy LAPP, jež jsou určeny pro aplikace, v nichž jsou klíčovou záležitostí spolehlivost a bezpečnost. Vzhledem k vysoké odolnosti vůči elektromagnetickému rušení a náročným podmínkám okolního prostředí jsou výrobky této řady určeny pro náročné průmyslové a komerční aplikace. Patchcordy jsou navrženy tak, aby zajistily bezpečnost uživatelů, což potvrzuje prestižní certifikát UL (Underwriters Laboratories).

PCB – JAK SE PŘIPRAVIT NA PRÁCI S DESKOU PLOŠNÝCH SPOJŮ?
Desky PCB (tištěné) lze nalézt v každém elektronickém zařízení. Právě na nich jsou osazeny všechny prvky. Spojení mezi nimi mají podobu měděných cestiček chráněných před vnějšími podmínkami (např. před oxidací) tzv. nepájivou maskou. Plošné spoje mohou být vyrobeny z různých materiálů, i když se k tomuto účelu nejčastěji používá laminát PCB ze skleněného vlákna zpevněného epoxidovou pryskyřicí.

INFRAČERVENÉ DETEKTORY FIRMY VIGO SYSTEM
V široce chápané elektronice nalézají senzory infračerveného záření (nebo také „světla“) řadu všeobecně známých použití. Na této technologii jsou založeny systémy bezdrátových komunikací, a to i tak běžné jako dálková ovládání pro spotřební elektroniku. Jsou také podstatou fungování pyrometrů a termokamer.

TME US, LLC. – PRVNÍ KANCELÁŘ TME V USA JE JIŽ ZÁKAZNÍKŮM K DISPOZICI.
Věděli jste, že se skupina TME rozšířila o další (již jedenáctou!) dceřinou společnost? S potěšením oznamujeme, že společnost TME US, LLC již zahájila činnost v Atlantě. Jedná se o první dceřinou společnost TME na území Spojených států. Náš americký sen se právě naplňuje!

Zajímavé videa


ENERGETAB 2021 Poland, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021


VIDEO (EN): How to mount congatec cooling solutions (COM Express Type 7, 6 and 2)


Phoenix Contact Dialog Days - 12.-16.4.2021


Arduino LED filament clock


How Intel Makes Chips: Concept to Customer

Firma týdne

Pico Technology


Adresář


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power Integrations


AXIOMTEK


TDK Corporation


VISHAY


STMicroelectronics


Texas Instruments


Microchip Technology Inc.


Molex, LLC


ON Semiconductor


NeoPhotonicsKalendář
SPS 2021 - Nuremberg, 23.–25.11.2021
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813