Adresář
 

Pico Technology
 

Lynred
 

Advantech
 

EBV
 

SECO S.p.A.
 

Crowd Supply
 

Digi-Key Electronics
 

Durakool
 

KEMET
 

INTEL
 

CODICO
 

akYtec GmbH
 

Future Electronics
 

Foremost Electronics
 

Littelfuse

29.09.2021 0:07:14
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381
TP-1303
 
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řad
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir


BEZDRÁTOVÁ KOMUNIKACE V SYSTÉMECH IOT S VYUŽITÍM MODULŮ ARDUINO MKR
Jedním z největších problémů, se kterým se aktuálně potýká trh Internetu věcí (IoT), je jeho velká roztříštěnost. Početnost zařízení a komunikačních protokolů značně komplikuje stavbu jednolitého a funkčního systému, rozhodneme-li se pro použití prvků procházejících od různých výrobců.

Příčin tohoto rozdělení je hodně, a ne vždy souvisejí výlučně se snahou konstruktérů prosadit svá licencovaná řešení. Rozsah pojetí IoT zahrnuje mnoho typů zařízení. Mohou to být např. nevelká měřicí čidla napájené z alternativních zdrojů energie a vyžadující výměnu nevelkého množství dat na velké vzdálenosti, ale také vzdálené kamery přenášející obraz s velkým rozlišením v reálném čase. Specifika projektovaného zařízení tedy vyžadují, aby konstruktéři zvolili vhodnou technologii bezdrátové komunikace, adekvátní nárokům, které jsou na navrhované zařízení kladeny. Do úvahy je třeba vzít mj. dobu provozu baterie, dosah komunikace nebo množství přenášených dat. Výrobci vývojových sad (včetně platformy Arduino) zareagovali na potřeby trhu a postarali se, aby jejich portfolio v pokud možno plném rozsahu pokrývalo požadavky konstruktérů zařízení IoT. V článku představujeme krátkou charakteristiku vybraných vývojových kitů Arduino z rodiny MKR, připravovaných se záměrem umožnit rychlý vývoj prototypů zařízení IoT, která využívají bezdrátovou komunikaci ve standardech WiFi/Bluetooth, LoRaWAN/Sigfox, GSM/3G či NB-IoT.

Komunikace WiFi/Bluetooth s Arduinem MKR 1000/1010

Komunikace v kmitočtovém pásmu ISM 2,4 GHz s využitím standardů WiFi a Bluetooth již několik let funguje na trhu zařízení IoT. Pro potřeby rychlé realizace hardwarově-softwarových prototypů, využívajících komunikaci WiFi, vyvinula firma Arduino vývojové kity Arduino MKR WiFi 1000 a MKR WiFi 1010. První z uvedených je založen na modulu ATSAMW25, obsahujícím mikrokontrolér SAMD21, rádiový kanál WINC1500 a šifrovací obvod ECC508. Kit ve verzi MKR 1010 je osazen rádiovým modulem NINA-W102 firmy u-blox, který nabízí komunikaci Bluetooth/BLE.

Obrázky 1 a 2. Moduly Arduino MKR WAN 1000 (vlevo) a MKR WAN 1010 (vpravo).

Po softwarové stránce zpřístupňuje firma Arduino pro moduly MKR WiFi 1000 knihovnu WiFi101, podporující šifrování WEP a WPA2 Personal. Pro modul MKR WiFi 1010 (a jiné kity založené na modulu u-blox NINA-W102, včetně Arduina NANO 33 IoT) připravil výrobce knihovnu WiFiNINA a také řadu vzorových aplikaci představujících integraci do cloudu Android IoT Cloud a Azure, AWS IoT Core, Google Firebase či Blynk.

Komunikace LoRaWAN a Sigfox – moduly Arduino MKR WAN 13x0 a FOX 1200

Dynamický rozvoj systémů IoT přinesl nárůst zájmu o tématiku inteligentních měst. Bohužel má komunikace s využitím standardů WiFi/Bluetooth/BLE lokální charakter a nesplňuje všechny požadavky kladené na projekty ze skupiny „Smart City” (mezi které zahrnujeme mj. rozsáhlé sítě čidel znečištění, monitoringu hladiny vod či obsazení parkovacích míst). Řešením problémů může být využití jednoho ze dvou v současnosti nejpopulárnějších komunikačních standardů v oblasti sítí LPWAN (angl. Low Power Wide Area Network) – LoRaWAN nebo Sigfox, umožňujících přenos nevelkého množství dat na velké vzdálenosti. Pro potřeby rychlého vývoje prototypů zařízení využívajících komunikaci LoRa/LoRaWAN připravili konstruktéři Arduina vývojový kit MKR WAN 1300 a jeho nástupce MKR WAN 1310. Oba moduly jsou založeny na mikrokontroléru Atmel SAMD21, používaném v jiných modulech řady Arduino MKR, a také na rádiovém modulu Murata CMWX1ZZABZ. Novější verze modulu je navíc vybavena 2 MB paměti Flash, novým obvodem nabíjení baterie a je - optimalizovaná z hlediska nízkého příkonu - napájecí obvody.

Obrázek 3 a 4. Moduly Arduino MKR WAN 1300 (vlevo) a MKR WAN 1310 (vpravo).

Moduly MKR WAN 13x0 spolupracují s cloudem Arduino IoT Cloud zpřístupněným výrobcem. Komplexnost dodávaných řešení doplňuje přístupová brána Arduino Pro Gateway LoRa Connectivity optimalizovaná z pohledu modulů MKR WAN 1310.

Zajímavou alternativou ke komunikaci LoRa/LoRaWAN je standard Sigfox, kladoucí zvláštní důraz na komunikaci od uzlů k přístupové bráně. Z nabídky firmy Arduino byl konstruktérům dán k dispozici modul MKR FOX 1200, postavený na základě mikrokontroléru Atmel SAMD21. Za rádiovou komunikaci zodpovídá obvod Microchip Smart RF ATA8520, jehož rádiový kanál je naladěn na kmitočet ISM 868 MHz, používaný v Evropě.

Obrázek 5. Modul Arduino MKR FOX 1200 pro realizaci komunikace v síti Sigfox.

Komunikace GSM/3G – modul Arduino MKR GSM 1400

Ani rozsáhlá příhradová síť (Mesh), pracující ve standardu LoRa/LoRaWAN, není v současnosti schopna zajistit globální dosah. V případě projektů IoT vyžadujících téměř plošně neomezenou komunikaci je nejlepším řešením využití standardu GSM/3G. Pro potřeby komunikace GSM/3G připravila firma Arduino modul MKR GSM 1400, osazený modemem SARA-U210 firmy u-blox a šifrovacím obvodem Microchip ECC508 pro realizaci bezpečnostních mechanismů komunikace. Modem GSM vestavěný do kitu zajišťuje pokrytí komunikace v pásmech GSM 850 MHz, E-GSM 1900 MHz, DCS 1800 MHz a PCS 1900 MHz.

Pro zefektivnění procesu přípravy softwaru výrobce zpřístupňuje knihovnu MKRGSM (usnadňující programátorovi obsluhu modulu pomocí nízkoúrovňových příkazů AT), spolu s bohatou sestavou příkladů (včetně mj. komunikace GPRS, příjmu/odesílání textových zpráv, obsluhy hlasových spojení). Modul MKR GSM 1400 může spolupracovat jak se softwarem Arduino IoT Cloud, tak i alternativními cloudovými řešeními: Google IoT Cloud, Blynk nebo SORACOM Air IoT, pro které výrobce připravil sadu příkladových implementací.

Obrázek 6. Modul Arduino MKR GSM 1400 pro realizaci komunikace v síti GSM/3G.

Komunikace v síti Narrowband IoT – modul Arduino MKR NB 1500:

Při této krátké charakteristice vybraných komunikačních standardů v rámci zařízení Internetu věcí nemůžeme ignorovat řešení založená na standardu Narrowband IoT (NB-IoT), který pro komunikaci využívá licencované pásmo LTE 800 MHz. Podobně jak řešení LoRaWAN a Sigfox řadíme NB-IoT do skupiny sítí LPWAN a tedy zajišťuje stabilní komunikaci na velkých teritoriích při využití energeticky úsporných rádiových modulů s dlouholetým provozem s bateriovým napájením. Je tak další alternativou ke komunikaci LoRaWAN a Sigfox v aplikacích ze segmentu „Smart City”.

Pro rychlý vývoj prototypů koncových uzlů pracujících ve standardu NB-IoT připravila firma Arduino kit MKR NB 1500, vybavený modulem u-blox SARA-R410M-02B, umožňujícím získat spojení LTE Cat M1/NB1 v pásmech 1, 2, 3, 4, 5, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26 a 28. Sada MKR NB 1500 je navíc vybavená šifrovacím obvodem ECC508 firmy Microchip, slotem karty MicroSIM, kontrolérem nabíjení baterie Li-Po a konektorem vnější antény.

Obrázek 7. Modul Arduino MKR NB 15 pro realizaci komunikace v sítích Narrowband IoT.


Systémy embedded a IoT

2021061401 / 09.09.2021 / Embedded / TME Czech Republic s.r.o. /

Co jsou měniče stejnosměrného napětí a jaká je jejich úloha?
Měniče napětí dokážou snížit nebo zvýšit výstupní napětí vzhledem ke vstupnímu napětí. Střídavým zapínáním a vypínáním napětí s vysokou frekvencí regulují hodnotu výstupního napětí a nezpůsobují při tom rušení provozu zařízení.

ARDUINO – KOMUNIKACE POMOCÍ SÍTĚ ETHERNET
Vytváření složitých počítačových sítí již několik let neslouží pouze k propojování počítačů. Pokles cen a zvýšení výpočetního výkonu malých mikrokontrolérů zahájily prudký proces připojování k místním sítím Ethernet nebo dokonce i ke globální internetové síti, zařízení s nízkým výkonem, která plní především kontrolní, řídicí a měřicí funkce.

BEZDRÁTOVÁ KOMUNIKACE V SYSTÉMECH IOT S VYUŽITÍM MODULŮ ARDUINO MKR
Jedním z největších problémů, se kterým se aktuálně potýká trh Internetu věcí (IoT), je jeho velká roztříštěnost. Početnost zařízení a komunikačních protokolů značně komplikuje stavbu jednolitého a funkčního systému, rozhodneme-li se pro použití prvků procházejících od různých výrobců.

PRODUKTY VELCRO® JIŽ V NABÍDCE TME
Nabídka TME byla rozšířena o produkty se suchým zipem od světoznámé značky Velcro®. Firma Velcro® byla založena v roce 1951 a rychle se stala dominantním dodavatelem upevňovacích řešení v různých průmyslových odvětvích. Pobočky firmy se nacházejí v Americe, Asii, Evropě a Africe. První továrna VELCRO®, která byla otevřena v roce 1957 v Manchesteru, existuje dodnes.

INFRAČERVENÉ DIODY LED V POUZDRECH SMD
V katalogu TME máme široký výběr diod LED emitujících infračervené světlo. Tendence k miniaturizaci zařízení, pozorovatelná na trhu, nutí výrobce hledat řešení spojující velký výkon (kolem 1 W) s nevelkými rozměry součástek pro povrchovou montáž (SMD). Proto dnes představujeme jedno z takových řešení: IR LED řady PK2S patří k nejmenším výkonovým diodám SMD v nabídce značky ProLight.

PŘEPÍNAČE NKK SWITCHES – KVALITA A FUNKČNOST
Přepínače jsou elektromechanické prvky, které jsou určeny k řízení toku proudu v systému spínáním a rozpojováním elektrického obvodu. Ani popularita dotykových obrazovek nezměnila skutečnost, že je to stále hlavní metoda interakce uživatele se zařízením.

FERITOVÉ DESKY ZNAČKY KEMET
V současné době jsou vozidla poháněná elektřinou stále oblíbenější. Elektromotory postupně nahrazují tradiční spalovací pohony a v budoucnu uvidíme v ulicích rostoucí počet takto poháněných strojů.

DC/DC MĚNIČE UNIVERZÁLNÍ A PRO ŽELEZNIČNÍ APLIKACE
Firma Traco Power patří k prestižním značkám vyrábějícím měniče napětí. Jedná se především o DC/DC komponenty určené pro nejnáročnější průmyslová odvětví. Jednou z takových oblastí jsou železnice. Toto odvětví podléhá řadě bezpečnostních předpisů. Týkají se nejen mechaniky kolejových vozidel, ale také mnoha konstrukčních aspektů.

PATCHCORDY ETHERLINE® LAN CAT.6A FIRMY LAPP
TME zařadila do své nabídky patchcordy ETHERLINE® LAN CAT.6A firmy LAPP, jež jsou určeny pro aplikace, v nichž jsou klíčovou záležitostí spolehlivost a bezpečnost. Vzhledem k vysoké odolnosti vůči elektromagnetickému rušení a náročným podmínkám okolního prostředí jsou výrobky této řady určeny pro náročné průmyslové a komerční aplikace. Patchcordy jsou navrženy tak, aby zajistily bezpečnost uživatelů, což potvrzuje prestižní certifikát UL (Underwriters Laboratories).

PCB – JAK SE PŘIPRAVIT NA PRÁCI S DESKOU PLOŠNÝCH SPOJŮ?
Desky PCB (tištěné) lze nalézt v každém elektronickém zařízení. Právě na nich jsou osazeny všechny prvky. Spojení mezi nimi mají podobu měděných cestiček chráněných před vnějšími podmínkami (např. před oxidací) tzv. nepájivou maskou. Plošné spoje mohou být vyrobeny z různých materiálů, i když se k tomuto účelu nejčastěji používá laminát PCB ze skleněného vlákna zpevněného epoxidovou pryskyřicí.

INFRAČERVENÉ DETEKTORY FIRMY VIGO SYSTEM
V široce chápané elektronice nalézají senzory infračerveného záření (nebo také „světla“) řadu všeobecně známých použití. Na této technologii jsou založeny systémy bezdrátových komunikací, a to i tak běžné jako dálková ovládání pro spotřební elektroniku. Jsou také podstatou fungování pyrometrů a termokamer.

TME US, LLC. – PRVNÍ KANCELÁŘ TME V USA JE JIŽ ZÁKAZNÍKŮM K DISPOZICI.
Věděli jste, že se skupina TME rozšířila o další (již jedenáctou!) dceřinou společnost? S potěšením oznamujeme, že společnost TME US, LLC již zahájila činnost v Atlantě. Jedná se o první dceřinou společnost TME na území Spojených států. Náš americký sen se právě naplňuje!

Zajímavé videa


ENERGETAB 2021 Poland, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021


VIDEO (EN): How to mount congatec cooling solutions (COM Express Type 7, 6 and 2)


Phoenix Contact Dialog Days - 12.-16.4.2021


Arduino LED filament clock


How Intel Makes Chips: Concept to Customer

Firma týdne

Pico Technology


Adresář


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power Integrations


AXIOMTEK


TDK Corporation


VISHAY


STMicroelectronics


Texas Instruments


Microchip Technology Inc.


Molex, LLC


ON Semiconductor


NeoPhotonicsKalendář
SPS 2021 - Nuremberg, 23.–25.11.2021
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813