Adresář
 

HARTING
 

A.P.O. - ELMOS v.o.s.
 

REM-Technik s.r.o.
 

MACH SYSTEMS s.r.o.
 

Pico Technology
 

Lynred
 

Advantech
 

EBV
 

SECO S.p.A.
 

Crowd Supply
 

Digi-Key Electronics
 

Durakool
 

KEMET
 

INTEL
 

CODICO

03.12.2021 0:07:13
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381
TP-1303
 
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řad
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir


Co jsou měniče stejnosměrného napětí a jaká je jejich úloha?
Měniče napětí dokážou snížit nebo zvýšit výstupní napětí vzhledem ke vstupnímu napětí. Střídavým zapínáním a vypínáním napětí s vysokou frekvencí regulují hodnotu výstupního napětí a nezpůsobují při tom rušení provozu zařízení.

Co to znamená v praxi a jaké to má výhody? Objasněme si to na příkladu. Předpokládejme, že chceme napájet elektrickou energií zařízení se jmenovitým napájecím napětím 6 V. Po ruce však máme autobaterii z osobního vozu s konstantním napětím 12 V. V tomto případě umožní konvertor bezpečné spuštění zařízení tím, že přizpůsobí a sníží hodnotu napětí. Zařízení tohoto typu nazýváme snižujícím měničem – step down. Analogicky k uvedené situaci, aby bylo možné napájet systém vyžadující vyšší napětí, zvýší měnič napětí při zachování příslušných parametrů. V tomto případě hovoříme o zvyšujícím měniči, neboli o tak zvaném step up. Existují také pokročilejší konvertory, které jsou schopny podle potřeby snížit i zvýšit napětí.

DC/DC měniče firmy Recom

Nejvyšší kvalita – DC/DC měniče firmy Recom

Dlouholeté zkušenosti a technologie propracované do nejmenších detailů umožňují firmě Recom vyrábět uživatelsky bezpečné a spolehlivé výrobky nejvyšší kvality. Společnost má k dispozici pokročilé laboratoře, které se mimo jiné nacházejí v Rakousku, a umožňují neustálé zlepšování DC/DC měničů a zavádění na trh stále novějších řešení. Výrobce zásobuje svým sortimentem strategické oblasti průmyslu, jako jsou například energetika a železnice. Uplatnění nachází také v medicíně nebo automobilovém průmyslu, zejména pak v řešeních v oblasti elektromobility a souvisejících moderních technologií. Společnost Recom na základě svých znalostí rozšiřuje v současné době svou činnost o AC/ DC napájecí zdroje s výkonem až několik desítek kW nebo LED ovladače.

DC/DC měniče Recom - nejdůležitější technické parametry

Jedním z vlajkových zařízení výrobce jsou DC/DC měniče řady R-78. V závislosti na potřebách uživatele se produkty této řady liší podrobnými provozními parametry. S ohledem na celou škálu možností DC/DC měničů můžeme uvést nejdůležitější technické parametry:

  • Rozsah výkonu 180 mW – 30 W.
  • Vstupní napětí od 0,65 až do 72 V, přičemž každé zařízení má určitý rozsah přípustné odchylky vstupního napětí, a tak např. měnič R-781.8-1.0 nabízí bezpečný provoz v rozsahu 4,75÷18 V.
  • Výstupní napětí, které je na rozdíl od napájecího napětí konstantní hodnotou bez rušení. Zde můžeme volit v rozsahu 1,2÷24 V DC.
  • Účinnost zařízení – při přenosu elektřiny, zejména prostřednictvím zprostředkujícího zařízení, dochází k určitým energetickými ztrátami. V případě měničů napětí jsou obzvláště důležitou otázkou energetické ztráty v podobě generovaného tepla. Deklarovaná výrobcem účinnost, tedy poměr výstupního výkonu ze zařízení ke vstupnímu výkonu v popisovaných produktech, dosahuje až 97 %. Na základě tohoto parametru lze konstatovat, že zařízení firmy Recom jsou z hlediska energetických ztrát perfektní a umožňují velmi efektivní provoz konvertorů.
  • Popisovaná řada konvertorů zahrnuje zařízení fungující ve třech rozsazích teplot od -40 °C do 70, 85 nebo až do 100°C.
  • Měniče Recom mají ochranu proti zkratovým proudům. Jsou proto bezpečné jak pro uživatele, tak pro elektrickou instalaci jako celek.
Použití DC/DC měničů

Ne každý si je vědom široké škály využití těchto zařízení. Mnohdy by bez nich nebyla možná správná funkce složité elektronické sestavy. Kde tedy najdeme konvertory a jaká je jejich úloha?

Velmi oblíbeným v dnešní době zařízením, které je vybaveno DC/DC měniči, je fotovoltaický panel. Vzhledem k měnícím se v průběhu dne atmosférickým podmínkám kolísá výroba elektřiny z fotovoltaických zařízení ve velmi širokém rozmezí, což způsobuje kolísání výstupního napětí. I zde přichází na pomoc konvertor, který stabilizuje výstupní napětí před předáním energie do sítě. Kromě toho jsou všechna zařízení napájená bateriemi s jiným napětím, než je výstupní napětí baterie, podporována měničem napětí.

Shrnutí

Uvedené příklady použití ukazují, že DC/DC měniče jsou nepostradatelnou součástí mnoha zařízení, bez nichž si dnes lze jen těžko představit nezávislé fungování. Měniče DC/DC jsou určeny ke zpracování nestabilního vstupního signálu a jeho přípravě pro použití se zařízením, které vyžaduje konstantní hodnotu napětí bez rušení. Dokážou snížit nebo zvýšit jeho hodnotu v rozmezí stanoveném výrobcem. Široký sortiment špičkových výrobků společnosti Recom splňuje potřeby nejnáročnějších elektronických systémů, o čemž svědčí dlouholeté uznání zákazníků po celém světě.

Nabídka měničů Recom


SPÍNAČE COMELUX ŘADY 40
Podsvětlené kolébkové spínače se používají v mnoha oblastech – od průmyslových aplikací po spotřební elektroniku (např. domácí spotřebiče). Spínače montované do panelu jsou bezpečnou metodou zapínání obvodů pod velkým napětím. V případě řešení značky COMELUX to může být podpora proudů až 16 A a typických napětí elektrické sítě, tj. 250 V AC. Jsou to jedny z nejzákladnějších elektromechanických součástek – a přitom se vyznačují trvanlivostí a kvalitou provedení.

PŘEPÍNAČE OD NOVÉHO VÝROBCE – ZNAČKY E-SWITCH
E-Switch je americká značka specializující se na všechny druhy přepínačů. Rozsáhlá nabídka výrobce zahrnuje základní prvky, jako jsou tlačítka typu TACT-switch, ale také vysokoproudé spínače, DIP-switche, spínače, dotyková tlačítka, spouštěcí tlačítka a mnoho dalších řešení.

Co jsou měniče stejnosměrného napětí a jaká je jejich úloha?
Měniče napětí dokážou snížit nebo zvýšit výstupní napětí vzhledem ke vstupnímu napětí. Střídavým zapínáním a vypínáním napětí s vysokou frekvencí regulují hodnotu výstupního napětí a nezpůsobují při tom rušení provozu zařízení.

ARDUINO – KOMUNIKACE POMOCÍ SÍTĚ ETHERNET
Vytváření složitých počítačových sítí již několik let neslouží pouze k propojování počítačů. Pokles cen a zvýšení výpočetního výkonu malých mikrokontrolérů zahájily prudký proces připojování k místním sítím Ethernet nebo dokonce i ke globální internetové síti, zařízení s nízkým výkonem, která plní především kontrolní, řídicí a měřicí funkce.

BEZDRÁTOVÁ KOMUNIKACE V SYSTÉMECH IOT S VYUŽITÍM MODULŮ ARDUINO MKR
Jedním z největších problémů, se kterým se aktuálně potýká trh Internetu věcí (IoT), je jeho velká roztříštěnost. Početnost zařízení a komunikačních protokolů značně komplikuje stavbu jednolitého a funkčního systému, rozhodneme-li se pro použití prvků procházejících od různých výrobců.

PRODUKTY VELCRO® JIŽ V NABÍDCE TME
Nabídka TME byla rozšířena o produkty se suchým zipem od světoznámé značky Velcro®. Firma Velcro® byla založena v roce 1951 a rychle se stala dominantním dodavatelem upevňovacích řešení v různých průmyslových odvětvích. Pobočky firmy se nacházejí v Americe, Asii, Evropě a Africe. První továrna VELCRO®, která byla otevřena v roce 1957 v Manchesteru, existuje dodnes.

INFRAČERVENÉ DIODY LED V POUZDRECH SMD
V katalogu TME máme široký výběr diod LED emitujících infračervené světlo. Tendence k miniaturizaci zařízení, pozorovatelná na trhu, nutí výrobce hledat řešení spojující velký výkon (kolem 1 W) s nevelkými rozměry součástek pro povrchovou montáž (SMD). Proto dnes představujeme jedno z takových řešení: IR LED řady PK2S patří k nejmenším výkonovým diodám SMD v nabídce značky ProLight.

PŘEPÍNAČE NKK SWITCHES – KVALITA A FUNKČNOST
Přepínače jsou elektromechanické prvky, které jsou určeny k řízení toku proudu v systému spínáním a rozpojováním elektrického obvodu. Ani popularita dotykových obrazovek nezměnila skutečnost, že je to stále hlavní metoda interakce uživatele se zařízením.

FERITOVÉ DESKY ZNAČKY KEMET
V současné době jsou vozidla poháněná elektřinou stále oblíbenější. Elektromotory postupně nahrazují tradiční spalovací pohony a v budoucnu uvidíme v ulicích rostoucí počet takto poháněných strojů.

DC/DC MĚNIČE UNIVERZÁLNÍ A PRO ŽELEZNIČNÍ APLIKACE
Firma Traco Power patří k prestižním značkám vyrábějícím měniče napětí. Jedná se především o DC/DC komponenty určené pro nejnáročnější průmyslová odvětví. Jednou z takových oblastí jsou železnice. Toto odvětví podléhá řadě bezpečnostních předpisů. Týkají se nejen mechaniky kolejových vozidel, ale také mnoha konstrukčních aspektů.

PATCHCORDY ETHERLINE® LAN CAT.6A FIRMY LAPP
TME zařadila do své nabídky patchcordy ETHERLINE® LAN CAT.6A firmy LAPP, jež jsou určeny pro aplikace, v nichž jsou klíčovou záležitostí spolehlivost a bezpečnost. Vzhledem k vysoké odolnosti vůči elektromagnetickému rušení a náročným podmínkám okolního prostředí jsou výrobky této řady určeny pro náročné průmyslové a komerční aplikace. Patchcordy jsou navrženy tak, aby zajistily bezpečnost uživatelů, což potvrzuje prestižní certifikát UL (Underwriters Laboratories).

PCB – JAK SE PŘIPRAVIT NA PRÁCI S DESKOU PLOŠNÝCH SPOJŮ?
Desky PCB (tištěné) lze nalézt v každém elektronickém zařízení. Právě na nich jsou osazeny všechny prvky. Spojení mezi nimi mají podobu měděných cestiček chráněných před vnějšími podmínkami (např. před oxidací) tzv. nepájivou maskou. Plošné spoje mohou být vyrobeny z různých materiálů, i když se k tomuto účelu nejčastěji používá laminát PCB ze skleněného vlákna zpevněného epoxidovou pryskyřicí.

Zajímavé videa


Brand new Qseven upgrade: NXP i.MX 8 | conga-QMX8-Plus


ENERGETAB 2021 Poland, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021


VIDEO (EN): How to mount congatec cooling solutions (COM Express Type 7, 6 and 2)


Phoenix Contact Dialog Days - 12.-16.4.2021


Arduino LED filament clock

Firma týdne

HARTING


Adresář


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


REM-Technik s.r.o.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power Integrations


AXIOMTEK


TDK Corporation


VISHAY


STMicroelectronics


Texas InstrumentsKalendář
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
HANNOVER MESSE 2022, 25.4.-29.4. 2022 - „Největší promě
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imaharanaše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813