Adresář
 

AERS
 

Flex Power Modules
 

Danisense
 

BINDER
 

Parker Hannifin
 

MOXA
 

DANFOSS
 

Alliance Memory
 

Intelliconnect (Europe) Ltd.
 

KIOXIA Europe GmbH
 

Antenova Ltd
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA

02.04.2023 0:07:32
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381
TP-1303
 
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řad
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir

BEZKARTÁČOVÝ MOTOR – KONSTRUKCE A PRINCIP FUNGOVÁNÍ
Abychom pochopili fenomén bezkartáčových motorů, které razantně pronikají zejména na trh s elektrickým nářadím, je nutné pochopit podstatu fungování dosud používaných komutátorových motorů a zjistit nejdůležitější rozdíly mezi nimi.

Základním úkolem elektromotoru je přeměna elektrické energie na mechanickou, tedy uvést do pohybu hřídel poháněného zařízení. V klasických motorech získává komutátor rotujícího rotoru elektrický náboj z kartáčů zhotovených z grafitu, které vedou elektřinu přímým kontaktem s rotujícím prvkem. Magnetické pole vytvořené v důsledku komutace pomocí speciálních magnetů generuje rotační pohyb.

Konstrukce, a tedy i princip fungování bezkartáčového motoru jsou poněkud odlišné. V tomto zařízení byly komutátor a kartáče nahrazeny cívkami navinutými na nehybném jádru, tzv. statoru (v kartáčovém motoru jsou cívky umístěny na pohyblivém rotoru). Právě tyto, prostřednictvím protékajícího jimi proudu, vytvářejí magnetické pole generující otáčení rotoru. Velmi častým a základním řešením je použití tří vinutí. Vzhledem k výskytu zvlnění točivého momentu nabízejí výrobci také motory vybavené sadami s jedním až osmi páry pólů.

Protože nedochází k přímému kontaktu rotujícího prvku s nehybnými cívkami použití grafitových kartáčů není nutné. Použití permanentních magnetů v konstrukci bezkartáčového motoru umožňuje dosáhnout větší točivý moment a zlepšit účinnost zařízení. To vše díky vysoké hustotě energie, kterou se tyto magnety vyznačují.

BLDC motory v TME

Proč byste se měli rozhodnout pro bezkartáčové motory

Konstrukční řešení bezkartáčového motoru přináší řadu výhod. Nejdůležitější rozdíly, které je třeba zmínit, jsou tyto:

  • Tišší a méně poruchový provoz zařízení – během provozu se kartáče třou o rotující prvky a způsobují hluk. Kartáče jsou nejčastěji opotřebovávaným prvkem zařízení v komutátorových motorech, což výrazně zkracuje jejich životnost;
  • Zlepšení bezpečnosti práce – při provozu bezkartáčového motoru nedochází k nebezpečnému pro uživatele jiskření, které se vyskytuje u klasických pohonů. Tato výhoda umožňuje použití motoru ve výbušném a hořlavém prostředí;
  • Vyšší účinnost zařízení – eliminace mechanického odporu umožňuje dosáhnout vyšších otáček rotoru a zlepšit točivý moment;
  • Vylepšená výdrž baterie – bezkartáčový motor odebírá méně proudu ve srovnání se svým tradičním protějškem. Tato skutečnost je nesmírně důležitá v případě akumulátorových zařízení, která na jedno nabití mohou pracovat mnohem déle;
  • Přesnější ovladatelnost – BLDC motory umožňují velmi přesné řízení točivého momentu, což vede ke snížení setrvačnosti a omezení spotřeby elektrické energie;
  • Výrazné snížení nebo odstranění nutnosti údržby – při správném používání by měl motor fungovat bezchybně, bez nutnosti vnějšího zásahu do konstrukce. Odstranění kartáčů znamená, že uvnitř zařízení nejsou žádné další kritické prvky, které by se při běžném provozu opotřebovávaly. Výhodou toho je možnost instalovat motor na obtížně přístupném místě.
Aplikace, kde je bezkartáčový motor bezkonkurenční

Tyto motory jsou ideální pro počítačové vybavení, které vyžaduje bezpečný a nepřerušovaný provoz po dlouhou dobu. Příkladem mohou být pevné disky nebo počítačové ventilátory, které během používání počítače neustále snižují teplotu jeho komponentů. Jak již bylo uvedeno výše, jsou nenahraditelné v profesionálních akumulátorových zařízeních, jako jsou například šroubováky, vrtačky nebo úhlové brusky, a to díky omezení spotřeby energie a minimalizaci rozměrů. Provoz „na baterii“ je pak úsporný a jeho doba trvání je delší. Velmi populárním průmyslovým odvětvím, které v současné době ve velké míře využívá bezkartáčové motory, je výroba elektrických a hybridních automobilů. Stejně důležité je použití bezkartáčové technologie při konstrukci praček a klimatizací. Bezjiskrový provoz je nutný kvůli vysokému riziku úrazu elektrickým proudem. Výrobci praček navíc u výrobků vybavených bezkartáčovými motory nabízejí delší záruční dobu díky stabilnějšímu chodu bubnu, který umožňuje méně poruchový provoz. Další výhodou nákupu takové pračky je snížení provozních nákladů.

Rozdělení bezkartáčových motorů – BLDC a PMSM motory

Nejčastěji používanými bezkartáčovými motory jsou BLDC motory (Brushless DC Motor), tedy řešení s lichoběžníkovým rozložením elektromotorické síly a PMSM motory (Permament Magnet Synchronous Motor) se sinusovým SEM rozložením. Rozlišujeme také pohony napájené stejnosměrným a střídavým proudem.

Řízení bezkartáčového motoru

Použití vinutí na statoru umožňuje seřízení motoru změnou proudů, které na ně působí, a průběžně ovlivňovat hodnotu točivého momentu. Jak již bylo uvedeno výše, existují BLDC a PMSM motory. Označení typu motoru určuje způsob řízení zařízení. Lichoběžníkové řízení umožňuje seřízení v případě, že není vyžadována kontrola otáček a točivého momentu motoru. Tyto motory jsou vybaveny Hallovymi senzory, které určují polohu rotoru. Toto řešení je méně komplikované, ale také méně přesné. Hlavní nevýhodou takové konstrukce je problematické seřizování při nízkých otáčkách.

U PMSM motorů, tedy motorů se sinusovým průběhem elektromotorické síly, jsou nežádoucí komutační efekty vyskytující se v BLDC motorech eliminovány díky použití speciálních enkodérů, které zároveň umožňují volné seřízení i při nízkých otáčkách. Toto řešení navíc minimalizuje riziko výskytu zvlnění točivého momentu.

Třetím a nejpokročilejším typem seřízení v bezkartáčových motorech je vektorové řízení. Toto řešení spočívá v použití speciálního transformačního bloku před PI regulátorem. Výsledkem tohoto postupu je zlepšení přesnosti řízení ve srovnání se dvěma předchozími typy při současném odstranění zvlnění a dobré seřizovatelnosti v nízkém rozsahu otáček.

Shrnutí

Připojení bezkartáčového motoru je nepochybně řešením, které stojí za pozornost jak výrobce, tak i spotřebitele. Výrobce se zbavuje rizika častých poruch. Výrobky získávají na kvalitě a zároveň snižují množství dílů potřebných pro montáž. Kupující naproti tomu obdrží produkt, který bude sloužit po celá léta a nebude vyžadovat zvláštní zásahy do jeho provozu. Navzdory určitému cenovému rozdílu nakupujeme klid a bezpečnost na celou dobu používání. Proto stojí za to si prohlédnout nabídku zařízení vybavených bezkartáčovými motory.

BLDC motory v TME


POJISTKY OPTIFUSE V NABÍDCE TME
Při výběru správného druhu pojistky se vyplatí zaměřit na její základní parametry, jako je typ, druh pouzdra, jmenovitý proud a napětí nebo provozní teplota. Z mnoha výrobců pojistek stojí za zmínku nabídka značky Optifuse, jejíž výrobky jsou k dispozici v našem katalogu:

PLYNOVÉ PRUŽINY ZNAČKY PNEUMAT JIŽ DOSTUPNÉ ZE SKLADŮ TME
Již delší dobu pracujeme v TME narozšíření sortimentu výrobků z oblasti pneumatiky. V této části našeho katalogu je v současnosti jedním z největších dodavatelů značka Pneumat. V katalogu TME právě přibyla nová řešení tohoto výrobce – plynové pružiny.

360STUPŇOVÝ 2D LASEROVÝ SKENER ZNAČKY DFROBOT
Zařízení s názvem LIDAR převzalo svůj název z angl. light detection and ranging. Jeho účelem je určit vzdálenost od nejbližšího povrchu v daném směru.

ZÁZNAMNÍKY SE ZOBRAZOVAČEM ŘADY KD6 FIRMY LUMEL
Nabídka TME se rozšířila o záznamník řady KD6 firmy Lumel určený pro měření a kontrolu parametrů technologických procesů. Zařízení může shromažďovat data v měřicích a regulačních systémech nebo fungovat jako autonomní měřicí a záznamový přístroj.

MASTER EVENT TECHMASTEREVENT. PORTÁL, KTERÝ NABÍZÍ UŽIVATELI KOSMICKÉ MOŽNOSTI
Platforma TechMasterEvent je aktivně činná necelý rok. Během této doby vyhlásila 8 tematických soutěží, určených pro mladé tvůrce z celého světa: všechny, kterým učarovala technika, elektrotechnika a elektronika. 5 soutěží již bylo ukončeno. Z odměn v celkové hodnotě 31 700 USD se těší 18 výherců z Evropy a Afriky.

PŘEHLED TIPŮ NA VÁNOČNÍ DÁRKY
Výběr vánočního dárku pro osobu, jejímž koníčkem je elektronika nebo kutilství, není jednoduchý úkol. Bez ohledu na to, zda bude obdarovaným dívka nebo chlapec, žena nebo muž, základním problémem je vybrat dárek, který bude opravdu užitečný. Ostatně ne každý Ježíšek je kompetentní v oblasti elektroniky – a i když se v tom vyzná, neznamená to, že pro něj bude snadné vymyslet atraktivní dárek. Proto vám dnes nabízíme přehled tipů na dárky – produktů dostupných přímo z našich skladů (rychlé odeslání a dodání), za různé, ale vždy příznivé ceny.

MĚNIČE DC/DC ŘADY CCG1R5-10 OD TDK-LAMBDA
TDK-Lambda je japonský výrobce napájecích zdrojů a měničů AC/DC a DC/DC, známý po celém světě.

PRŮMYSLOVÉ PŘEVODNÍKY TLAKU ZNAČKY CYNERGY3
Převodníky tlaku jsou neoddělitelným prvkem mnoha zařízení v oblasti automatizace. Vyskytují se jak v pneumatických systémech, např. využívajících pohony, tak i v podtlakových systémech (mimo jiné zajišťují vhodné provozní parametry sacích chapadel).

POUŽITÍ AKUMULÁTORŮ NICHICON SLB V APLIKACÍCH IOT
Internet věcí, neboli IoT technologie, je s námi už léta. Ačkoli si mnozí uživatelé těchto zařízení možná ani neuvědomují, kolik pohodlí jim přináší malá a energeticky účinná zařízení, která provádějí složitá měření a výpočty v našem každodenním prostředí.

VÝBĚR TLUMIVEK KEMET ŘADY SCF-XV
Nabídka TME byla rozšířena o tlumivky řady SCF-XV výrobce KEMET. Jedná se o prvky typu common mode s širokou škálou vlastností pro použití v náročných podmínkách prostředí, např. v průmyslu nebo v automobilovém průmyslu.

Napájecí zdroje pro LED s rozhraním Bluetooth
Ovládejte osvětlení s využitím nové řady napájecích zdrojů Mean Well.

Nová nabídka profesionálních pájek značky STANNOL
Bezpečné bezolovnaté pájecí prostředky v katalogu TME.

Zajímavé videa


Videoreportáž z veletrhu AMPER 2022


AMPER 2023 - Představujeme vystavovatele... AERS s.r.o.


PRŮMYSLOVÉ PŘEVODNÍKY TLAKU ZNAČKY CYNERGY3


Introducing NVIDIA DGX A100


Webinar | Realtime and AI integration with COM-HPC

Firma týdne

AERS


Adresář


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


MOXA


DANFOSS


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


ECOM s.r.o.


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


REM-Technik s.r.o.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool



Kalendář
SMTconnect, 9.-11.5.2023, Nuremberg, DE
PCIM Europe, 9.-11.5.2023, Nuremberg, DE
sps Italia, 13.-15.5.2023, Fiere di Parma, IT
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813