Adresář
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA
 

ECOM s.r.o.
 

Yamaichi Electronics USA Inc.
 

Laird Thermal Systems
 

HARTING
 

A.P.O. - ELMOS v.o.s.
 

REM-Technik s.r.o.
 

MACH SYSTEMS s.r.o.
 

Pico Technology
 

Lynred
 

Advantech
 

EBV

29.06.2022 18:02:12
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381
TP-1303
 
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řad
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir

BEZKARTÁČOVÝ MOTOR – KONSTRUKCE A PRINCIP FUNGOVÁNÍ
Abychom pochopili fenomén bezkartáčových motorů, které razantně pronikají zejména na trh s elektrickým nářadím, je nutné pochopit podstatu fungování dosud používaných komutátorových motorů a zjistit nejdůležitější rozdíly mezi nimi.

Základním úkolem elektromotoru je přeměna elektrické energie na mechanickou, tedy uvést do pohybu hřídel poháněného zařízení. V klasických motorech získává komutátor rotujícího rotoru elektrický náboj z kartáčů zhotovených z grafitu, které vedou elektřinu přímým kontaktem s rotujícím prvkem. Magnetické pole vytvořené v důsledku komutace pomocí speciálních magnetů generuje rotační pohyb.

Konstrukce, a tedy i princip fungování bezkartáčového motoru jsou poněkud odlišné. V tomto zařízení byly komutátor a kartáče nahrazeny cívkami navinutými na nehybném jádru, tzv. statoru (v kartáčovém motoru jsou cívky umístěny na pohyblivém rotoru). Právě tyto, prostřednictvím protékajícího jimi proudu, vytvářejí magnetické pole generující otáčení rotoru. Velmi častým a základním řešením je použití tří vinutí. Vzhledem k výskytu zvlnění točivého momentu nabízejí výrobci také motory vybavené sadami s jedním až osmi páry pólů.

Protože nedochází k přímému kontaktu rotujícího prvku s nehybnými cívkami použití grafitových kartáčů není nutné. Použití permanentních magnetů v konstrukci bezkartáčového motoru umožňuje dosáhnout větší točivý moment a zlepšit účinnost zařízení. To vše díky vysoké hustotě energie, kterou se tyto magnety vyznačují.

BLDC motory v TME

Proč byste se měli rozhodnout pro bezkartáčové motory

Konstrukční řešení bezkartáčového motoru přináší řadu výhod. Nejdůležitější rozdíly, které je třeba zmínit, jsou tyto:

  • Tišší a méně poruchový provoz zařízení – během provozu se kartáče třou o rotující prvky a způsobují hluk. Kartáče jsou nejčastěji opotřebovávaným prvkem zařízení v komutátorových motorech, což výrazně zkracuje jejich životnost;
  • Zlepšení bezpečnosti práce – při provozu bezkartáčového motoru nedochází k nebezpečnému pro uživatele jiskření, které se vyskytuje u klasických pohonů. Tato výhoda umožňuje použití motoru ve výbušném a hořlavém prostředí;
  • Vyšší účinnost zařízení – eliminace mechanického odporu umožňuje dosáhnout vyšších otáček rotoru a zlepšit točivý moment;
  • Vylepšená výdrž baterie – bezkartáčový motor odebírá méně proudu ve srovnání se svým tradičním protějškem. Tato skutečnost je nesmírně důležitá v případě akumulátorových zařízení, která na jedno nabití mohou pracovat mnohem déle;
  • Přesnější ovladatelnost – BLDC motory umožňují velmi přesné řízení točivého momentu, což vede ke snížení setrvačnosti a omezení spotřeby elektrické energie;
  • Výrazné snížení nebo odstranění nutnosti údržby – při správném používání by měl motor fungovat bezchybně, bez nutnosti vnějšího zásahu do konstrukce. Odstranění kartáčů znamená, že uvnitř zařízení nejsou žádné další kritické prvky, které by se při běžném provozu opotřebovávaly. Výhodou toho je možnost instalovat motor na obtížně přístupném místě.
Aplikace, kde je bezkartáčový motor bezkonkurenční

Tyto motory jsou ideální pro počítačové vybavení, které vyžaduje bezpečný a nepřerušovaný provoz po dlouhou dobu. Příkladem mohou být pevné disky nebo počítačové ventilátory, které během používání počítače neustále snižují teplotu jeho komponentů. Jak již bylo uvedeno výše, jsou nenahraditelné v profesionálních akumulátorových zařízeních, jako jsou například šroubováky, vrtačky nebo úhlové brusky, a to díky omezení spotřeby energie a minimalizaci rozměrů. Provoz „na baterii“ je pak úsporný a jeho doba trvání je delší. Velmi populárním průmyslovým odvětvím, které v současné době ve velké míře využívá bezkartáčové motory, je výroba elektrických a hybridních automobilů. Stejně důležité je použití bezkartáčové technologie při konstrukci praček a klimatizací. Bezjiskrový provoz je nutný kvůli vysokému riziku úrazu elektrickým proudem. Výrobci praček navíc u výrobků vybavených bezkartáčovými motory nabízejí delší záruční dobu díky stabilnějšímu chodu bubnu, který umožňuje méně poruchový provoz. Další výhodou nákupu takové pračky je snížení provozních nákladů.

Rozdělení bezkartáčových motorů – BLDC a PMSM motory

Nejčastěji používanými bezkartáčovými motory jsou BLDC motory (Brushless DC Motor), tedy řešení s lichoběžníkovým rozložením elektromotorické síly a PMSM motory (Permament Magnet Synchronous Motor) se sinusovým SEM rozložením. Rozlišujeme také pohony napájené stejnosměrným a střídavým proudem.

Řízení bezkartáčového motoru

Použití vinutí na statoru umožňuje seřízení motoru změnou proudů, které na ně působí, a průběžně ovlivňovat hodnotu točivého momentu. Jak již bylo uvedeno výše, existují BLDC a PMSM motory. Označení typu motoru určuje způsob řízení zařízení. Lichoběžníkové řízení umožňuje seřízení v případě, že není vyžadována kontrola otáček a točivého momentu motoru. Tyto motory jsou vybaveny Hallovymi senzory, které určují polohu rotoru. Toto řešení je méně komplikované, ale také méně přesné. Hlavní nevýhodou takové konstrukce je problematické seřizování při nízkých otáčkách.

U PMSM motorů, tedy motorů se sinusovým průběhem elektromotorické síly, jsou nežádoucí komutační efekty vyskytující se v BLDC motorech eliminovány díky použití speciálních enkodérů, které zároveň umožňují volné seřízení i při nízkých otáčkách. Toto řešení navíc minimalizuje riziko výskytu zvlnění točivého momentu.

Třetím a nejpokročilejším typem seřízení v bezkartáčových motorech je vektorové řízení. Toto řešení spočívá v použití speciálního transformačního bloku před PI regulátorem. Výsledkem tohoto postupu je zlepšení přesnosti řízení ve srovnání se dvěma předchozími typy při současném odstranění zvlnění a dobré seřizovatelnosti v nízkém rozsahu otáček.

Shrnutí

Připojení bezkartáčového motoru je nepochybně řešením, které stojí za pozornost jak výrobce, tak i spotřebitele. Výrobce se zbavuje rizika častých poruch. Výrobky získávají na kvalitě a zároveň snižují množství dílů potřebných pro montáž. Kupující naproti tomu obdrží produkt, který bude sloužit po celá léta a nebude vyžadovat zvláštní zásahy do jeho provozu. Navzdory určitému cenovému rozdílu nakupujeme klid a bezpečnost na celou dobu používání. Proto stojí za to si prohlédnout nabídku zařízení vybavených bezkartáčovými motory.

BLDC motory v TME


KONEKTORY A PLOCHÉ KABELY ZNAČKY CONNFLY
Společnost CONNFLY je především výrobcem vysoce kvalitních konektorů určených pro použití uvnitř elektronických zařízení, od spotřebního zboží až po průmyslové přístrojové vybavení.

USB KONEKTORY BULGIN BUCCANEER – SPOLEHLIVÁ KVALITA PŘIPOJENÍ
V době neustálého technologického rozvoje roste poptávka po základním zboží, k němuž bezpochyby patří elektřina. V průmyslových závodech nebo v kancelářských objektech je na prvním místě nepřetržitý přístup k napájení.

TRACO POWER V NABÍDCE TME – MĚNIČE, NA KTERÉ SE MŮŽETE SPOLEHNOUT
Svět kolem nás se mění velmi rychle. Nikoho už nepřekvapí autonomní letadlo řízené inteligentními zařízeními, jež jsou plné pokročilých elektronických systémů.

MULTIFUNKČNÍ BEZPEČNOSTNÍ RELÉ FIRMY PILZ
V průmyslových podmínkách, zejména na linkách a ve výrobních dílnách, hrají prvky zodpovědné za ochranu zaměstnancůnesmírně důležitou roli. Patří mezi ně jak senzory (detekující nebezpečí, např. nežádoucí přítomnost člověka v dané zóně), tak i relé, jejichž úkolem je nouzové zastavení provozu strojů.

PŘEHLED PROFESIONÁLNÍHO NÁŘADÍ ZNAČKY KNIPEX
Přestože je společnost TME známa především jako mezinárodní distributor elektronických součástek a podskupin pro průmyslovou automatizaci, v našem katalogu naleznete také rozsáhlou nabídku mechanických prvků a nářadí. Jedná se o výrobky určené pro profesionální použití – tedy odolné, přesné a speciálně navržené pro přesně definované úkoly a obory.

IZOLAČNÍ ODPÍNAČE
Izolační odpínače jsou běžně používané, klíčové pro bezpečnost komponenty elektrických systémů, které umožňují odpojení napětí po dobu údržby nebo opravy. V článku představujeme konstrukci a fungování izolačních odpínačů, jejich základní užitkové vlastnosti a probereme, jak najít vhodný produkt pro aplikaci.

NAPÁJECÍ ZDROJE PRO LED OSVĚTLENÍ OD MEAN WELL
Napájení LED osvětlení vyžaduje zajištění konstantní intenzity proudu, který proudí konektorem diody nebo soustavou diod. Tato podmínka musí být splněna bez ohledu na hodnotu prahového napětí svítící diody, které se bude měnit s teplotou konektoru.

BEZKARTÁČOVÝ MOTOR – KONSTRUKCE A PRINCIP FUNGOVÁNÍ
Abychom pochopili fenomén bezkartáčových motorů, které razantně pronikají zejména na trh s elektrickým nářadím, je nutné pochopit podstatu fungování dosud používaných komutátorových motorů a zjistit nejdůležitější rozdíly mezi nimi.

INDUKČNÍ ČIDLA ŘADY E2E NEXT Z NABÍDKY OMRON
Indukční čidla jsou nesmírně důležitou skupinou prvků řídicího systému, která je přítomna v každém automatizovaném průmyslovém závodě, a stále častěji i v domácnostech. Díky jednoduché konstrukci a širokému výběru velikostí zaručují tato čidla velmi dlouhý, bezporuchový provoz, a stále novější řešení umožňují přizpůsobit vhodné čidlo jakékoli aplikaci.

SADA S TISKÁRNOU RHINO 4200 FIRMY DYMO
DYMO je společnost s šedesáti lety zkušeností s výrobou tiskáren a štítkovačů. Dodavatel nabízí zařízení nejvyšší kvality, které usnadňuje práci na pracovištích, v kancelářích, továrnách, skladech, dílnách, maloobchodních prodejnách a v mnoha dalších odvětvích. Jsou také vynikajícím nástrojem v domácnostech, kde přispívají k organizaci a pořádku.

KONEKTORY PRO SYSTÉMY SKLADOVÁNÍ ENERGIE HAN S A NOVINKY HARTING
Značka HARTING je na globálních trzích známá jako výrobce špičkových konektorů, kabelů a jiných řešení pro průmysl, stejně jako profesionálních a specializovaných zařízení.

SPÍNAČE COMELUX ŘADY 40
Podsvětlené kolébkové spínače se používají v mnoha oblastech – od průmyslových aplikací po spotřební elektroniku (např. domácí spotřebiče). Spínače montované do panelu jsou bezpečnou metodou zapínání obvodů pod velkým napětím. V případě řešení značky COMELUX to může být podpora proudů až 16 A a typických napětí elektrické sítě, tj. 250 V AC. Jsou to jedny z nejzákladnějších elektromechanických součástek – a přitom se vyznačují trvanlivostí a kvalitou provedení.

Zajímavé videa


Introducing NVIDIA DGX A100


Webinar | Realtime and AI integration with COM-HPC


Intel Alder Lake Product Video


Brand new Qseven upgrade: NXP i.MX 8 | conga-QMX8-Plus


ENERGETAB 2021 Poland, Bielsko Biala, 14.9.-16.9.2021

Firma týdne

Friedrich Lütze GmbH


Adresář


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


ECOM s.r.o.


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


REM-Technik s.r.o.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.Kalendář
electronica 2022, 15.11.-18.11.2022, München, DE
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
AUTOMATICON 2023, 7.3.-9.3.2023, Warsaw, PL
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813