Adresář
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada
 

RS group
 

NOKIA
 

ANRITSU
 

HARWIN
 

Digi-Key Electronics

25.04.2024 0:07:05
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

Access Point WBE750
 
NETGEAR WBE750: nadupaný výkon a nepřeko
POLOLU-4980
 
MINIATURNÍ STEP-UP/STEP-DOWN MĚNIČE FIRM
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOVATELNÝ LABORATORNÍ NAPÁJECÍ ZDR
DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381

BEZKARTÁČOVÝ MOTOR – KONSTRUKCE A PRINCIP FUNGOVÁNÍ
Abychom pochopili fenomén bezkartáčových motorů, které razantně pronikají zejména na trh s elektrickým nářadím, je nutné pochopit podstatu fungování dosud používaných komutátorových motorů a zjistit nejdůležitější rozdíly mezi nimi.

Základním úkolem elektromotoru je přeměna elektrické energie na mechanickou, tedy uvést do pohybu hřídel poháněného zařízení. V klasických motorech získává komutátor rotujícího rotoru elektrický náboj z kartáčů zhotovených z grafitu, které vedou elektřinu přímým kontaktem s rotujícím prvkem. Magnetické pole vytvořené v důsledku komutace pomocí speciálních magnetů generuje rotační pohyb.

Konstrukce, a tedy i princip fungování bezkartáčového motoru jsou poněkud odlišné. V tomto zařízení byly komutátor a kartáče nahrazeny cívkami navinutými na nehybném jádru, tzv. statoru (v kartáčovém motoru jsou cívky umístěny na pohyblivém rotoru). Právě tyto, prostřednictvím protékajícího jimi proudu, vytvářejí magnetické pole generující otáčení rotoru. Velmi častým a základním řešením je použití tří vinutí. Vzhledem k výskytu zvlnění točivého momentu nabízejí výrobci také motory vybavené sadami s jedním až osmi páry pólů.

Protože nedochází k přímému kontaktu rotujícího prvku s nehybnými cívkami použití grafitových kartáčů není nutné. Použití permanentních magnetů v konstrukci bezkartáčového motoru umožňuje dosáhnout větší točivý moment a zlepšit účinnost zařízení. To vše díky vysoké hustotě energie, kterou se tyto magnety vyznačují.

BLDC motory v TME

Proč byste se měli rozhodnout pro bezkartáčové motory

Konstrukční řešení bezkartáčového motoru přináší řadu výhod. Nejdůležitější rozdíly, které je třeba zmínit, jsou tyto:

  • Tišší a méně poruchový provoz zařízení – během provozu se kartáče třou o rotující prvky a způsobují hluk. Kartáče jsou nejčastěji opotřebovávaným prvkem zařízení v komutátorových motorech, což výrazně zkracuje jejich životnost;
  • Zlepšení bezpečnosti práce – při provozu bezkartáčového motoru nedochází k nebezpečnému pro uživatele jiskření, které se vyskytuje u klasických pohonů. Tato výhoda umožňuje použití motoru ve výbušném a hořlavém prostředí;
  • Vyšší účinnost zařízení – eliminace mechanického odporu umožňuje dosáhnout vyšších otáček rotoru a zlepšit točivý moment;
  • Vylepšená výdrž baterie – bezkartáčový motor odebírá méně proudu ve srovnání se svým tradičním protějškem. Tato skutečnost je nesmírně důležitá v případě akumulátorových zařízení, která na jedno nabití mohou pracovat mnohem déle;
  • Přesnější ovladatelnost – BLDC motory umožňují velmi přesné řízení točivého momentu, což vede ke snížení setrvačnosti a omezení spotřeby elektrické energie;
  • Výrazné snížení nebo odstranění nutnosti údržby – při správném používání by měl motor fungovat bezchybně, bez nutnosti vnějšího zásahu do konstrukce. Odstranění kartáčů znamená, že uvnitř zařízení nejsou žádné další kritické prvky, které by se při běžném provozu opotřebovávaly. Výhodou toho je možnost instalovat motor na obtížně přístupném místě.
Aplikace, kde je bezkartáčový motor bezkonkurenční

Tyto motory jsou ideální pro počítačové vybavení, které vyžaduje bezpečný a nepřerušovaný provoz po dlouhou dobu. Příkladem mohou být pevné disky nebo počítačové ventilátory, které během používání počítače neustále snižují teplotu jeho komponentů. Jak již bylo uvedeno výše, jsou nenahraditelné v profesionálních akumulátorových zařízeních, jako jsou například šroubováky, vrtačky nebo úhlové brusky, a to díky omezení spotřeby energie a minimalizaci rozměrů. Provoz „na baterii“ je pak úsporný a jeho doba trvání je delší. Velmi populárním průmyslovým odvětvím, které v současné době ve velké míře využívá bezkartáčové motory, je výroba elektrických a hybridních automobilů. Stejně důležité je použití bezkartáčové technologie při konstrukci praček a klimatizací. Bezjiskrový provoz je nutný kvůli vysokému riziku úrazu elektrickým proudem. Výrobci praček navíc u výrobků vybavených bezkartáčovými motory nabízejí delší záruční dobu díky stabilnějšímu chodu bubnu, který umožňuje méně poruchový provoz. Další výhodou nákupu takové pračky je snížení provozních nákladů.

Rozdělení bezkartáčových motorů – BLDC a PMSM motory

Nejčastěji používanými bezkartáčovými motory jsou BLDC motory (Brushless DC Motor), tedy řešení s lichoběžníkovým rozložením elektromotorické síly a PMSM motory (Permament Magnet Synchronous Motor) se sinusovým SEM rozložením. Rozlišujeme také pohony napájené stejnosměrným a střídavým proudem.

Řízení bezkartáčového motoru

Použití vinutí na statoru umožňuje seřízení motoru změnou proudů, které na ně působí, a průběžně ovlivňovat hodnotu točivého momentu. Jak již bylo uvedeno výše, existují BLDC a PMSM motory. Označení typu motoru určuje způsob řízení zařízení. Lichoběžníkové řízení umožňuje seřízení v případě, že není vyžadována kontrola otáček a točivého momentu motoru. Tyto motory jsou vybaveny Hallovymi senzory, které určují polohu rotoru. Toto řešení je méně komplikované, ale také méně přesné. Hlavní nevýhodou takové konstrukce je problematické seřizování při nízkých otáčkách.

U PMSM motorů, tedy motorů se sinusovým průběhem elektromotorické síly, jsou nežádoucí komutační efekty vyskytující se v BLDC motorech eliminovány díky použití speciálních enkodérů, které zároveň umožňují volné seřízení i při nízkých otáčkách. Toto řešení navíc minimalizuje riziko výskytu zvlnění točivého momentu.

Třetím a nejpokročilejším typem seřízení v bezkartáčových motorech je vektorové řízení. Toto řešení spočívá v použití speciálního transformačního bloku před PI regulátorem. Výsledkem tohoto postupu je zlepšení přesnosti řízení ve srovnání se dvěma předchozími typy při současném odstranění zvlnění a dobré seřizovatelnosti v nízkém rozsahu otáček.

Shrnutí

Připojení bezkartáčového motoru je nepochybně řešením, které stojí za pozornost jak výrobce, tak i spotřebitele. Výrobce se zbavuje rizika častých poruch. Výrobky získávají na kvalitě a zároveň snižují množství dílů potřebných pro montáž. Kupující naproti tomu obdrží produkt, který bude sloužit po celá léta a nebude vyžadovat zvláštní zásahy do jeho provozu. Navzdory určitému cenovému rozdílu nakupujeme klid a bezpečnost na celou dobu používání. Proto stojí za to si prohlédnout nabídku zařízení vybavených bezkartáčovými motory.

BLDC motory v TME


NOVÉ PÁJECÍ STANICE JBC
Technologie pájecích stanic se vyvíjí spolu s miniaturizací zařízení a komponent. Moderní, profesionální vybavení servisních stanic či laboratoří, kde se elektronické obvody vyrábějí ručně, se vyznačuje funkčností daleko přesahující možnosti „klasických“ nástrojů.

HRY, PC PŘÍSLUŠENSTVÍ A DALŠÍ
Dávno pryč jsou doby, kdy poznávacím znamením hráčů byl opotřebovaný a zaprášený počítač se skříní, kterou držely pohromadě čtyři různé šroubky a kus provázku. Dnes je atributem nadšence působivé vybavení a ještě působivější stanoviště.

POWER SUPPLY OD FIRMY PANASONIC – PŘEHLED ŘEŠENÍ
Přestože v dnešním světě jsou základní elektronické součástky, jako jsou například rezistory, kondenzátory a tlumivky, často zastíněny všudypřítomnými mikroprocesory, tak právě tyto zdánlivě všední součástky tvoří základ, bez něhož by žádný pokročilý elektronický systém nemohl existovat. Právě díky těmto prvkům jsou uskutečňovány základní úkoly a funkce elektronických obvodů.

KOMPENZAČNÍ KABELY HELUKABEL PRO TERMOČLÁNKY
V nabídce TME jsou k dispozici kompenzační kabely pro termočlánky od známého a uznávaného výrobce, značky HELUKABEL. Jedná se o společnost, která dodává různé výrobky pro vytváření profesionálních připojení podle průmyslových standardů kvality a trvanlivosti – od napájení až po moderní digitální komunikaci.

PRŮMYSLOVÁ, SIGNÁLNÍ A DALŠÍ KABELÁŽ
Použití správné kabeláže určuje kvalitu konečného výsledku v každé aplikaci: od realizace připojení pro elektrické nářadí až po provádění složitých instalací v oblasti průmyslové automatizace. Společnost TKD si klade za cíl poskytovat řešení šitá na míru specifickým požadavkům z mnoha odvětví...

PRŮMYSLOVÉ TELEKOMUNIKAČNÍ KABELY FIRMY HELUKABEL
Značka HELUKABEL patří k rozeznatelným dodavatelům vysoce kvalitních kabelů pro různé účely. Základem nabídky výrobce jsou kabely pro profesionální aplikace, a tedy i – průmyslové. Jejich sortiment v katalogu TME je široký a zahrnuje nejoblíbenější přenosové standardy používané v automatizačních systémech, jakož i průmyslové IT sítě.

OSCILOSKOPY TELEDYNE LECROY ŘADY WAVESURFER 3000Z
Osciloskopy firmy Teledyne Lecroy řady WaveSurfer 3000Z jsou čtyřkanálová zařízení určená pro efektivní diagnostiku a analýzu elektronických obvodů – ve fázi jejich prototypování i servisu. Pokročilá funkcionalita jde ruku v ruce s jednoduchostí použití, které je dosaženo díky použití dotykového rozhraní MAUI.

PRVKY NABÍJECÍCH STANIC PRO ELEKTROMOBILY OD ZNAČKY PANASONIC
Infrastruktura vybudovaná pro elektrická vozidla zahrnuje především nabíjecí stanice. Vzhledem k tomu, že tato zařízení jsou přísně standardizována, vyrábí je mnoho výrobců v oblasti elektrotechniky. K tomu přispívají prestižní dodavatelé elektronických součástek, jako je například Panasonic, kteří nabízejí špičkové součástky a podsestavy šité na míru právě těmto aplikacím.

KABELY Z RODINY ECOGEN® ZNAČKY ALPHA WIRE
Po celá léta byl jedním z největších problémů automatizace a průmyslu jejich dopad na zvýšenou produkci materiálů škodlivých pro životní prostředí. Doposud byla každá modernizace elektroinstalace ve větší či menší míře spojena se vznikem obtížně likvidovatelného odpadu. Ale to už je minulost

NOVÉ UNIVERZÁLNÍ KRABIČKY ŘADY ZP OD KRADEXU
KRADEX je polský výrobce plastových krabiček, který zahájil svou činnost v roce 1985. Od samého začátku klade firma důraz na rozvoj výrobních procesů, výběr surovin a také na modernizaci technického zázemí.

MINIATURNÍ STEP-UP/STEP-DOWN MĚNIČE FIRMY POLOLU
Do nabídky TME byly zařazeny miniaturní DC-DC měniče s konstantním výstupním napětím (k dispozici v provedení od 3,3 V do 15 V DC). Tyto výrobky pocházejí z portfolia americké značky Pololu.

MOŽNOSTI A FUNKCE NAPÁJECÍCH ZDROJŮ SPE ZNAČKY OWON
Výběr laboratorního napájecího zdroje může být obtížný úkol. Zejména pokud hledáme kompaktní zařízení se širokou funkčností, ale zároveň nepřekračující určitý rozpočet. V takovém případě se vyplatí věnovat pozornost nabídce značky OWON.

Zajímavé videa


HRY, PC PŘÍSLUŠENSTVÍ A DALŠÍ


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Videoreportáž z veletrhu AMPER 2022


AMPER 2023 - Představujeme vystavovatele... AERS s.r.o.

Firma týdne

BALLUFF


Adresář


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


HARWIN


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


MOXA


DANFOSS


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA



Kalendář
SENSOR+TEST 2024, 11.-13.6.2024, Nuremberg, DE
electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813