Adresář
 

AERS
 

Flex Power Modules
 

Danisense
 

BINDER
 

Parker Hannifin
 

MOXA
 

DANFOSS
 

Alliance Memory
 

Intelliconnect (Europe) Ltd.
 

KIOXIA Europe GmbH
 

Antenova Ltd
 

Friedrich Lütze GmbH
 

Analog Devices
 

ASRock Industrial
 

NVIDIA

06.06.2023 1:01:55
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOVATELNÝ LABORATORNÍ NAPÁJECÍ ZDR
DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381
TP-1303
 
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řad
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B

‘Stvořeno pro život‘ s čipy: Bosch investuje další miliardy do podnikání v oblasti polovodičů
Mikroelektronika je budoucnost a je zásadní pro úspěch ve všech obchodních oblastech společnosti Bosch. Je klíčem k mobilitě zítřka, Internetu věcí a našim technologiím ‚Stvořeným pro život‘
Mikroelektronika je klíčem k úspěchu ve všech oblastech podnikání
  • Společnost Bosch investuje do roku 2026 v rámci IPCEI v oblasti mikroelektroniky a komunikačních technologií 3 miliardy eur do podnikání v oblasti polovodičů.
  • Předseda představenstva Dr. Stefan Hartung: „Mikroelektronika je budoucnost.“
  • Nová vývojová centra polovodičů vznikají v Reutlingenu a Drážďanech.

Stuttgart/Drážďany – Polovodiče jsou nepostradatelnou součástí všech elek-tronických systémů a udávají tempo modernímu světu technologií – od auto-mobilů a elektrických kol až po domácí spotřebiče a nositelnou elektroniku. Společnost Bosch si brzy uvědomila jejich rostoucí význam a nyní opět přijala mnohamiliardový investiční plán na posílení vlastního podnikání v oblasti po-lovodičů – společnost plánuje do roku 2026 do své polovodičové divize inves-tovat další tři miliardy eur, které se stanou součástí projektu IPCEI s evropským financováním zaměřeného na mikroelektroniku a komunikační technologie („Important Project of Common European Interest on Microelectro-nics and Communication Technologies“). „Mikroelektronika je budoucnost a je zásadní pro úspěch ve všech obchodních oblastech společnosti Bosch. Je klí-čem k mobilitě zítřka, Internetu věcí a našim technologiím ‚Stvořeným pro ži-vot‘,“ řekl Dr. Stefan Hartung, předseda představenstva společnosti Bosch, na Bosch Tech Days 2022 v Drážďanech.

Společnost Bosch plánuje v rámci svého investičního balíčku například výstavbu nových vývojových center v Reutlingenu a Drážďanech v celkové hodnotě více než 170 milionů eur. Kromě toho společnost v příštím roce investuje v závodě v Drážďanech 250 milionů eur do rozšíření čistých prostor o 3 000 metrů čtverečních. „V zájmu našich zákazníků se také připravujeme na pokračující růst poptávky po čipech. Pro nás jsou tyto nejmenší komponenty velkým přínosem,“ pokračoval Hartung.

Podpora mikroelektroniky pro posílení evropské konkurenceschopnosti

Evropská unie a německá vláda pod záštitou Evropského aktu o čipech opět poskytují finanční prostředky na vybudování silného mikroelektronického ekosystému. Cíl je do konce desetiletí zdvojnásobit podíl Evropy na celosvětové výrobě polovodičů z deseti na 20 procent. Nově zahájený projekt IPCEI v oblasti mikroelektroniky a komunikačních technologií je určen především na podporu výzkumu a inovací. „Evropa může a musí přinést do polovodičového průmyslu své vlastní silné stránky,“ řekl Hartung. „Je důležité, aby se více než kdy jindy vytvářely čipy pro specifické potřeby evropského průmyslu – tedy nejen v nejmenších nanometrových strukturách.“ Například v elektronice pro elektromobilitu jsou důležité struktury o šířce 40 až 200 nanometrů. Přesně k tomu jsou určeny továrny na výrobu čipů Bosch.

V Drážďanech se výrazně rozšiřuje výroba 300milimetrových čipů

Bosch také díky svým investicím do elektroniky otevírá nové oblasti inovací. „Vedoucí postavení v inovacích začíná u nejmenších součástí elektroniky – u čipů,“ řekl Hartung. Mezi nové oblasti inovací společnosti Bosch patří kupříkladu tzv. systems-on-a-chip. Díky nim chce společnost například zmenšit radarové senzory, které jsou potřebné pro 360stupňovou detekci okolí vozidla mj. při automatizovaném řízení, učinit je inteligentnějšími a zároveň cenově výhodnějšími. Bosch pracuje na dalším vývoji svých mikroelektromechanických systémů, zkráceně MEMS, zejména pro spotřební průmysl. Na základě této technologie vyvíjejí v současné době výzkumníci společnosti Bosch například nový projekční modul pro chytré brýle, který je tak úzký, že se vejde do jejich obroučků. „Abychom dále rozšířili své vedoucí postavení na trhu v oblasti mikromechaniky, tak chceme v budoucnu vyrábět naše senzory MEMS také na 300milimetrových destičkách. Zahájení výroby je plánováno na rok 2026. Nová továrna na výrobu čipů nám nabízí příležitost k rozšíření produkce – a toho chceme využít,“ pokračoval Hartung.

Velká poptávka po čipech z karbidu křemíku z Reutlingenu

Bosch se dále zaměřuje na nové polovodičové technologie. Od konce roku 2021 vyrábí Bosch v Reutlingenu sériově čipy z karbidu křemíku (SiC), které se používají ve výkonové elektronice elektrických a hybridních automobilů. Pomocí těchto čipů se společnosti již podařilo zvýšit dojezd elektromobilů až o šest procent. Poptávka po čipech z SiC je vysoká, Bosch má plné knihy objednávek a trh stále silně roste – v průměru o 30 % ročně. Společnost zkoumá další technologie, aby byla výkonová elektronika ještě účinnější a nákladově efektivnější. „Zabýváme se vývojem čipů pro elektromobilitu na bázi nitridu galia, které se již používají v nabíječkách notebooků a chytrých telefonů,“ řekl Hartung. Pro použití ve vozidlech musí být tyto čipy odolnější a musí vydržet výrazně vyšší napětí než dosud, a to až 1 200 Voltů. „Na takovéto výzvy jsou inženýři společnosti Bosch zvyklí. Naší výhodou je, že se již dlouho pohybujeme v mikroelektronice – stejně jako v automobilech.“

Bosch systematicky rozšiřuje výrobní kapacity pro polovodiče

Společnost Bosch v posledních letech opakovaně investovala do výroby polovodičů. Nejlepším příkladem je závod na výrobu polovodičů v Drážďanech, který byl otevřen v červnu roku 2021. Jedná se o největší jednorázovou investici v historii společnosti ve výši jedné miliardy eur. Polovodičové centrum v Reutlingenu se zároveň neustále rozšiřuje. Například do roku 2025 bude Bosch investovat přibližně 400 milionů eur do rozšíření výroby a přeměny stávajících prostor na nové čisté prostory. V areálu se mimo jiné staví nová část budovy s dalšími 3 600 m2 ultramoderních čistých prostor. Celkem se má plocha čistých prostor v Reutlingenu zvětšit ze současných přibližně 35 000 metrů čtverečních na více než 44 000 metrů čtverečních do konce roku 2025.

Odborné znalosti a mezinárodní síť zajišťují dlouhodobý úspěch společnosti Bosch

Bosch je přední společnost v automobilovém průmyslu, která vyvíjí a vyrábí polovodiče jak pro automobilové aplikace, tak pro samotný spotřební průmysl – a to již více než 60 let. Společnost Bosch provozuje v Reutlingenu již 50 let továrny na výrobu polovodičů založené na 150 a 200milimetrové technologii. V Drážďanech vyrábí společnost od roku 2021 polovodičové čipy na destičkách o průměru 300 milimetrů. Čipy vyráběné společností Bosch v Reutlingenu a Drážďanech zahrnují aplikačně specifické integrované obvody (ASIC), mikroelektromechanické systémy (senzory MEMS) a výkonové polovodiče. V malajsijském Penangu buduje Bosch od základu testovací centrum pro polovodiče. Od roku 2023 zde společnost plánuje testovat hotové polovodičové čipy a senzory.

2022071302 / 13.07.2022 / Elektronické součástky / BOSCH /

‘Stvořeno pro život‘ s čipy: Bosch investuje další miliardy do podnikání v oblasti polovodičů
Mikroelektronika je budoucnost a je zásadní pro úspěch ve všech obchodních oblastech společnosti Bosch. Je klíčem k mobilitě zítřka, Internetu věcí a našim technologiím ‚Stvořeným pro život‘

Automatizované řízení vozidel: Bosch akvizicí posiluje na SAE úroveň 4
Společnost Bosch rozšiřuje své kompetence v oblasti automatizovaného řízení, a touto akvizicí posiluje svou pozici na trhu. Společnost Atlatec GmbH se sídlem v německém Karlsruhe se stane součástí divize Bosch Cross-Domain Computing Solutions jako samostatně provozovaná společnost.

Stacionární palivový článek: Společnost Bosch plánuje zahájit sériovou výrobu v roce 2024
Společnost Bosch to se stacionárními palivovými články myslí vážně. V roce 2024 chce společnost zahájit sériovou výrobu decentralizovaných elektráren založených na technologii palivových článků na bázi tuhých oxidů a za tímto účelem se domluvila na hlubší spolupraci se společností Ceres Power.

Více než jen oko: Nová generace chytrých brýlí s technologiemi Bosch
Na CES® v Las Vegas, v Nevadě, Bosch Sensortec uvádí na trh jedinečný inovativní optický systém Smartglasses Light Drive pro chytré brýle. Modul Smartglasses Light Drive od společnosti Bosch v sobě ukrývá kompletní řešení s jediným zdrojem, který je tvořen zrcadly MEMS, optickými prvky, senzory a inteligentním softwarovým připojením. Toto integrované řešení poskytuje čistý vizuální zážitek s nezkresleným a vždy ostrým obrazem - dokonce i na přímém slunečním světle.

Lepší než pár očí: Bosch kamera s umělou inteligencí pro asistenční systémy pro řidiče a automatizované řízení
Bosch usiluje o vedoucí postavení na trhu kamerové techniky

Z aerodynamického tunelu na chodník: Bosch přináší inteligentní elektropohon do dětského kočárku
Systém eStroller představuje revoluci v komfortu a bezpečnosti

Bosch představuje už dnes mobilitu zítřka
Lehký, vzdušný, minimalistický design, futuristický vnější plášť tvořený obrazovkou a sklem a prostorný interiér – takhle nějak by mohli architekti popsat novou strukturu, ale ve skutečnosti se tento popis hodí i na zcela novou třídu vozidla a nový typ mobility: elektřinou poháněná vozidla kyvadlové dopravy bez řidiče, která se téměř nehlučně proplétá městskými centry a je propojená s jejich prostředím.

Bosch a Daimler: San José se má stát pilotním městem pro automatizovanou službu spolujízdy

Bosch přináší na silnice celosvětově první zahnutý přístrojový panel
Světová premiéra pro „Innovision Cockpit“ nového Volkswagen Touareg

SiTime a Bosch urychlují inovace v časování MEMS pro 5G a IoT
SiTime Corporation, přední poskytovatel řešení z oblasti časování MEMS, a společnost Bosch, světový dodavatel technologií a služeb, informovaly o strategickém partnerství v rámci technologií a služeb pro urychlení inovací v oblasti časování mikroelektronických mechanických systémů (MEMS = MicroElectroMechanical Systems). SiTime bude se společností Bosch spolupracovat na vývoji procesů pro produkty MEMS rezonátorů nové generace.

Automatizované řízení ve městě: Bosch a Daimler sází na AI platformu od Nvidia
Automatizovaná vozidla jsou komplexní jezdící počítače. Tento výrok platí zejména tehdy, když se mají samostatně pohybovat také v městském provozu a s využitím velkého množství růžných senzorů prostředí. Při své spolupráci zaměřené na vysoce automatizované řízení bez řidiče nyní společnosti Bosch a Daimler definovaly nezbytnou výpočetní sílu pro svůj řídicí systém.

Zajímavé videa


Videoreportáž z veletrhu AMPER 2022


AMPER 2023 - Představujeme vystavovatele... AERS s.r.o.


PRŮMYSLOVÉ PŘEVODNÍKY TLAKU ZNAČKY CYNERGY3


Introducing NVIDIA DGX A100


Webinar | Realtime and AI integration with COM-HPC

Firma týdne

AERS


Adresář


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


MOXA


DANFOSS


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA


ECOM s.r.o.


Yamaichi Electronics USA Inc.


Laird Thermal Systems


HARTING


A.P.O. - ELMOS v.o.s.


REM-Technik s.r.o.


MACH SYSTEMS s.r.o.


Pico Technology


Lynred


Advantech


EBV


SECO S.p.A.


Crowd Supply


Digi-Key Electronics


DurakoolKalendář
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813